Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Josep Lluís Mateo: Znovu objevíme barcelonský model

Barcelonský institut architektury je instituce založená na interakci mezi akademickým výzkumem, odbornou praxí a snahou o šíření architektury. Své místo má mezi školami architektury a architektonickou praxí.
BIArch je laboratoř nových způsobů myšlení a práce v současných energetických, technologických a ekonomických podmínkách
Barcelonský institut si klade za cíl stát se místem setkání, které bude referenčním bodem v globalizovaném světě.

foto: Ana Jiménez

Rozhovor s Josep Lluís Mateo
Barcelona upevnila své místo ve světě globální architektury díky novému studijnímu centru a  nakladatelské skupině.
Barcelona potvrdila svou pozici ve světě architektury založením Barcelonského institutu architektury (BIArch) a také tím že, že Actar se stal největší ediční skupinou na světě, vydávající architektonické publikace,  poté co získal nakladatelství Birkhäuser.
BIArch, který udělí své první tituly v říjnu 2010, se zrodil jako mezinárodní bytost s výlučným posláním, kterým je činnost na pomezí akademického výzkumu, specializovaných praktických úkolů a šíření architektury. Institut sídlí v  Barceloně, ve městě, které založilo svou nynější architektonickou prestiž během přeměn probíhajících při přípravě Olympiády v roce 1992. Barcelona je, jak říká Josep Lluís Mateo, prezident  rady institutu BIArch, předurčena  znovu objevit slavný „barcelonský model“ architektonického a urbánního rozvoje.

Čím může Barcelona přispět ke světové  architektonické diskuzi?
Barcelona je spojená s olympijským úspěchem. Výstavba Fóra, která je více ceněná v zahraničí než zde, byla  posledním záchvěvem Olympiády. Poté už tyto signály utichly.

Chcete říci, že model Barcelona je vyčerpaný?
Je třeba jej znovu objevit. A my to uděláme. Model Barcelona, tak jak mu rozumíme, je starý 25 let. Současnost je odlišná: nyní  žijeme v „nemodelové“ situaci. Politici stále aplikují strategické postupy, ale zůstali jsme bez vizí.

Je použitelný tento postup pro úpravy Diagonály?
To je dobrý příklad. Nemá smysl mluvit o důležitých projektech, pokud to děláme v podřízenosti tomu politickému.  Musíme přestat používat architektonické projekty jakožto zbraň k nahlodání soupeřů, a navrátit se do intelektuálního prostředí a k akademické debatě.

Není riskantní odstartovat diskuzi o světové  architektuře na základě modelu Barcelona v době krize?
Občas zde převažuje autodestrukční ovzduší, se kterým nesouhlasím. Myslím si, že vyčerpání  modelu je stimulující, lákavé a proto jsou důležité projekty jako je BIArch, které jsou nezávislé a globálně zaměřené.

Dovolte mi naléhat: není riskantní uvádět Barcelonu jako těžiště debaty ve chvíli, kdy se jako model musí znovu vzkřísit?
Architektonická barcelonská minulost má hlubší tradici než je „model Barcelona“, který nám  zanechává skvělý kulturní odkaz.
Navíc krize není místní, je světová. Ve Španělsku jsme to věděli. A Dubaj to zrovna potvrdila. Ekonomická bublina  praskla; ikonická architektura byla její slupkou  a nyní zmizela spolu s bublinou. Formy již nevládnou. Architektura se musí vrátit k  prostoru, materiálu, světlu, pocitům a logice.

Jaký je cíl BIArchu?
Být světovým referentem. Počítáme se spoluprácí s nejlepšími profesionály v Evropě, Americe a Asii. Naším ideálem je studijní program založený na vzdělávání a ideové dílně v předmětu architektury, urbanismu, energie, myšlení a digitálního světa.
Zdroj: La Vanguardia 15.12.2009; překlad Michaela Dlouhá
Vložil: Petr Šmídek, 27.02.10 17:45
Návštěvnost: 5819 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.