Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Prověření kapacitních a prostorových možností Klementina
Marek Kopeć, 2. ročník

KONCEPT
Objekt Klementina se nezdá, vzhledem ke své složitosti a památkové hodnotě, nejvhodnějším pro knihovní funkci. Nicméně jeho poloha ve městě, historické souvislosti a absence podobných institucí v pražském centru i současné vylidňování jádra a rovněž fakt, že v současné době působí jako sídlo Národní knihovny představují pro mě zásadní důvody pro zachování NKP v Klementinu.
Poloha, prostorová složitost a stísněnost vyžadují přesné zásahy. Zabýval jsem se tedy hranicemi využitelnosti původní stavby, památky, samostatného organismu v městském centru, města ve městě.
Zásahy jsem rozdělil do několika kroků, odstranění přidaných vrstev, vybudování nového hlavního vstupu, snížení Hospodářského dvora a vložení nového depozitáře v místě čítárny od architekta Machoně.
Prostorový koncept Klementina, jednotlivé dvory, křídla a kostely jsou propojeny křížením dvou chodeb které tvořá páteř celého provozu. Tyto chodby čistím, a obnovuji jejich funkci.

NÁVRH
Hlavní schodiště v místě křížení v mém návrhu posiluji dalším schodištěm a výtahem. Prostory od prvního podlaží nahoru jsou určeny pro volný výběr a studijní místa a vědecká pracoviště. V podzemním podlaží se nacházejí kanceláře, recepce z bývalé kotelny, prostor pro výstavy a příležitostné akce po levé straně vstupu, nově je navržen sál po pravé straně vstupního loubí. Další schodiště je navrženo v křídle dnešní Technické knihovny, na konci jedné hlavních chodeb.
Nový vstup do knihovny je navržen z Platnéřské ulice, rampou v do úrovně stávajícího podzemního podlaží. Šířka rampy je tři metry a je propojena se sníženým hospodářským dvorem krytým sloupovým prostorem.
Snížením hospodářského dvora vzniká vstupní náměstí s hlavním vchodem do knihovny v místě bývalé kotelny, kde vzniká vstupní recepce se základními službami. Z recepce je možnost projít přímo do všech částí knihovny, je napojena na křížení hlavních chodeb tedy na původní i nově navržené schodiště a výtahy do depozitáře i do částí s volným výběrem.
Novou hmotou je depozitář na Hlavním náměstí, objekt čítárny od architekta Machoně bourám a na jeho místě navrhuji desetipodlažní objekt nového depozitáře. Symetrická budova je zaklíněná do náměstí, forma trezoru, kasičky, kovová konstrukce, a sochy umístěné na střeše chrání nejdůležitější svazky Národní knihovny. Vnitřní část - depozitář a vnější - obal jsou na sobě konstrukčně nezávislé. Knihy jsou umístěné v kompaktních regálech
V podzemní části se nacházejí sklady a zázemí, dále devět podlaží depozitáře, nahoře vědecké pracoviště.

KAPACITY
Celková kapacita depozitáře je 4,5 mil. svazků (40 k.n. / m)
Kapacita volného výběru je 2,5 mil. svazků
Zdroj: Marek Kopeć
Vložil: Kateřina Lopatová, 25.08.08 01:20
Návštěvnost: 7857 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.