Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Prověření kapacitních a prostorových možností Klementina
Ondřej Dušek, 2. ročník

KONCEPT
A/ Klementinum jako škola
Typologie budovy vybízí k adaptaci na školu (součást univerzity). Na kříž monumentálních chodeb je napojeno množství místností. Ty s jedním klenebním polem - s jedním modulem - mohou sloužit jako kabinety nebo nejmenší seminární místnosti. Prostory přes dva moduly jako učebny. Atypické prostory - refektář, knihovní sál a zrcadlová kaple - jako přednáškový sál, školní knihovna a aula.
Závažným problémem může být nedostatek světla. Proto navrhuji některé nové fasády.- do Platnéřské ulice a do dvorů. Vzhled fasád je dán podélným řezem stávajícími konstrukcemi vedeným před čely kleneb.

B/ Klementinum jako škola s fakultní knihovnou
Pro typologii knihoven jsou charakteristické sálové prostory s volným výběrem a čtenářskými místy. V rozložitém komplexu Klementina jsem nenašel prostor, který by mohl být takovým ústředním bodem knihovny.
Co se týče možných zásahů, přízemí a první patro tvoří původní barokní prostory. Je třeba je pouze vyčistit od pozdějších vestaveb znejasňujících velkorysou disposici.
Více možností skýtá 2. patro a podkroví. 2. patro bylo ve 20. letech zastropeno železobetonovými stropy na sloupech. Krovy jsou rovněž železobetonové.
Spojením 2. patra a podkroví v křídlech kolem hlavního schodiště mohou vzniknout sálové prostory pro novou fakultní knihovnu.
Jako vstupní halu bych využil přístavbu hlavního katalogu z 20. let. Spodní dvě podlaží mohou sloužit jako učebny a doprovodné provozy knihovny.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 25.08.08 01:10
Návštěvnost: 10071 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Hala? Vích 26.08.08 22:37
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.