Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Jak jsme se v Tokiu setkali s architektem Terunobu Fujimori a pozvali jej do Čech...
David Maštálka | www.versusarchitekt.cz
Terunobu Fujimori - výjimečná osobnost japonské architektury v ČR

12.05. > 16:00 > divadlo Reduta Brno

14.05. > 18:00 > Betlémská kaple Praha

Tuším, že to byl náš šestý den v Tokiu a já jsem se stále nemohl zbavit pocitu zvláštní nasládlé vůně tohoto velkoměsta. Před sebou máme ještě 46 dní a naším cílem je proputovat převážně západní Japonsko, včetně krátké návštěvy Okinawy. V batohu několik průvodců, záchranné mapy v latince, seznam baráků co chceme potkat, veškerou hotovost, notebook, dárky a mobilní telefon, který to vzdal hned na letišti.

V prvních dnech jsme zažili léčbu kulturním šokem, kdy nás odmítl jistý pár starších manželů, s kterými jsme měli přes hospitalityclub dohodnutý nocleh, neboť jsme si tři dny předem dovolili posunout čas našeho příchodu o hodinu a půl později. Důvod posunutí času byl jednoduchý, naše dlouho očekávaná návštěva u profesora Terunobu Fujimori a komunikace se sekretářkou, kde zůstalo několik frází bohužel doslova ztraceno v překladu včetně přesného dne a času schůzky. I přes snahu vysvětlit hostitelům význam našeho setkání, nebylo možné nic měnit, v zádech mne ještě dnes mrazí stručná odpověď : "můžete pochopit, že u nás nemůžete být přes noc, protože jste změnili čas příjezdu o hodinu a půl". Tou dobou v Tokiu začali kvést snad všechny sakury a sehnat jiné ubytování bylo téměř nemožné. Co naplat, touha setkat se Terunobu Fujimori byla mnohem silnější a s ubytováním nám nakonec na poslední chvíli pomohl nový přítel Jan ze Singapuru, který obvolal několik pouze japonsky komunikujících hotelů v okolí Minatoku a tak jsme nakonec batohy uložili v pokoji levného business hotelu Hikari a vydali se s klidem na univerzitu.

Schůzka byla sjednána na 16:00 a po předchozích zkušenostech jsme byli na tokijské univerzitě raději o dvě hodiny dříve. Před budouvou jsme se setkali s Petrem Holým - ředitelem Českého centra, který projevil o setkání s osobností profesora Fujimori velký zájem a nabídl nám tlumočení. Fujimoriho tvorbu má, myslím, v paměti každý, kdo navštívil Japonský pavilon na architektonickém bienále v Benátkách v roce 2006 a také ten kdo sleduje současnou japonskou architekturu. Za jeho asi nejcharakterističtější stavbu lze považovat čajový dům ve větvích stromů Takasugian v Naganu. Fujimori získal díky své jedinečné tvorbě, která se vymyká současným tendencím v architektuře uznání předních japonských architektů jako jsou Tadao Ando, Kengo Kuma, Toyo Ito a další. Fujimoriho tvorba vyniká především použitím tradičních lokálních materiálů a nečekaných forem, které jsou pevně sepnuty s okolní krajinou. S profesorem jsme pohovořili nejen o jeho stavbách, ale také jsme měli připravenou řadu otázek z tradiční a současné japonské architektury. Z rozhovoru jsme pořídili záznam, jehož přepis naleznete na stránkách versus architekt .

Na závěr našeho rozhovoru jsme profesora Fujimori pozvali na návštěvu České republiky a oslovili jej s možností uspořádat dvě setkání s širokou veřejností. Profesor Fujimori nám prozradil, že do Čech zavítal sám těsně před revolucí a zmínil se, že by některé stavby ještě rád z pohledu historika navštívil. Poté nám nabídl možnost zúčastnit se dvoudenního výletu se studenty jeho atelieru do rodného kraje Nagana, kde se zrovna dokončovala jedna z jeho posledních staveb Yakisugi house. Tuto nabídku jsme nemohli odmítnout a přeházeli jsme opět náš Japonský minutovník tak, aby jsme získali dva dny času navíc.

Program výletu byl bohatý a přesně dle japonských zvyků do poslední minuty načasovaný. Vstali jsme v 6:50 na shinkanzen Tokio-Nagano s ostatními studenty se potkali dle plánu v 8:53 ve stanici Nagano. Odtud jsme vyrazili s třicetičlennou výpravou po lokální železnici směr Ryoku sou sha, kde jsme navštívili ateliér architekta Tadanaga Miyamoto. Po jehož prohlídce jsme pokračovali do Obuse, což je malé regionální město, které zaznamenalo v posledních deseti letech velký vývoj a revitalizaci centra. Místní specialitou jsou pestré delikatesy vyráběné z kaštanů a především Hokusaiovo muzeum. Po výtečném obědě jsme se vydali do Ganshoin, což je budhistický klášter, který skrývá jednu z posledních Hokusaiových maleb s názvem "Ho-O" (Fénix vyhlížející osmi směry). Hokusai ji téměř ve svých devadesáti letech vyhotovil speciálně pro hlavní klášterní budovu a její velikost je cca 5x6 metrů. Po výkladu průvodce jsme pomalu přešli k menšímu chrámu Jyokoji ze 14. století v cypřišovém lese nedaleko od Ganshoin. Celý plán jsme v podvečer zakončili procházkou do části Nagana, kde jsme navštívili Yakisugi house neboli opálený dům jehož fasáda je tvořena z opálených prken. V domě jsme měli možnost nahlédnout díky vřelému přijetí klientů do všech místností.
Společný večer skončil při večeři, po které jsme vyrazili s několika studenty do jednoho místního baru z 19. století.

Druhý den časně ráno, jsme vyrazili navštívit proslulý chrám Zenkóji z přelomu 17 a 18 století. Legenda praví, že obraz zlaté trojice v Zenkóji byl vůbec první budhistický obraz, který dorazil do Japonska. V rámci chrámového komplexu jsme navštívili ještě rekonstrukci hlavní brány tzv. Saimon. Rekonstrukce hlavní brány je naplánována na dobu zhruba pěti let a je při ní kompletně obnovena především střecha z cypřišových šindelů přibíjených bambusovými hřebíky. Prostor pro tesařské práce je zřízen přímo v rámci zastřešení lešením, pracují zde rodové dílny nejvyšší sorty tesařů a řemeslníků tzv. "myadaiku". Po návštěvě budhistického kláštera jsme se dle tradice rozloučili s celou výpravou u vegetariánského oběda a vydali se s pěticí studentů prvního ročníku do China, kde jsme měli v plánu navštívit Takasugian a první Fujimoriho stavbu - místní muzeum. V Chinu nás přivítal bezmála 90-letý Fujimoriho otec, který nás na kapotě multikáry dovezl k Takasugian ve které jsme společně strávili skoro dvě hodiny. Poté co nám postupně ujížděli plánované vlaky nazpět do Tokia, jsme se museli vydat pomalu na nádraží.

Setkání a výlet s profesorem Fujimorim se každopádně staly jedním z velmi intenzivních zážitků při našem putování Japonskem a pevně věříme, že mu budeme při jeho květnové návštěvě moci nabídnout podobně pestré zážitky při naší společné cestě po Čechách, kterou zahájíme v Brně odkud míříme do Zlína a přes lázně Bohdaneč zpět do Prahy.

Tímto ještě jednou všechny srdečně zveme na mimořádné setkání v Brně a v Praze.
Zdroj: David Maštálka | www.versusarchitekt.cz
Vložil: Jan Kratochvíl, 29.04.08 00:10
Návštěvnost: 8259 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.