Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Povodí Vltavy začalo odstraňovat černé stavby u Orlické přehrady

Jickovice (Písecko) - Vodohospodáři z Povodí Vltavy dnes začali odstraňovat černé stavby v lokalitě Díra na břehu Orlické přehrady. Bourali nelegálně postavené přístřešky, chatrče a podobné dřevěné chatky. Správci povodí odhadují, že zlikvidovat budou muset po obou stranách jezera až stovku černých staveb, pro něž nemají jejich majitelé potřebná povolení. ČTK to řekla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.
    Dnešní akci nedaleko Žďákovského mostu předcházely už loni na podzim plošné kontroly. Majitele různých přístřešků vodohospodáři vyzývali, aby je zbourali. Upozorňovali, že stavby bez patřičného povolení odstraní. To se dnes také stalo. Dřevěné sruby na strmém břehu pracovníci státního podniku strhávali za pomoci lodního navijáku, velké kusy dřeva rozřezávali motorovou pilou.
    "V korytě řeky v této lokalitě je asi 16 přístřešků. Likvidace bude pokračovat ještě v pátek. Po uplynutí půlroční lhůty by měly být odstraňovány i zbylé přístřešky nad hranicí maximálního vzdutí hladiny. Těch je asi 20," uvedla mluvčí.
    Některé chatky stojí podél nádrže i několik let. Jejich okolí se přitom živelně mění v malé osady. U dřevěných domků nechybí udírny, zakopané ledničky slouží jako sklad potravin. U řady z nich jsou překlopené lodě a kánoe. Nelegální chatky přitom ohrožuje vysoká hladina, třeba při povodních. Při velkých průtocích se můžou ocitnout pod vodou a hrozí, že se z nich vyplaví i nebezpečné látky. Riziko představuje i plovoucí dřevo a jiný materiál.
    "Našli jsme několik nádob s barvami nebo látkou ropného charakteru. Že se tu lidé objevují často, svědčí i to, že v jedné udírně viselo shnilé maso. U jednoho přístřešku visela dokonce obarvená velikonoční vejce, v dalším byl stojan na vánoční stromek. Jezdí sem spíš střední a starší generace, ale i jejich děti," řekl novinářům pracovník Povodí Vltavy, který nechtěl být jmenován.
    Dřevo, sklo, staré matrace, šrot a dokonce i peřiny přepravují vodohospodáři do protějšího přístaviště. Celkem tak během tří dnů odvezou čtyři plně naložené 15 metrů dlouhé a pět metrů široké pontony. Železo končí ve sběrnách, dřevo se pálí. Správci přehrady odhadují, že likvidace přijde na několik desítek tisíc korun.
    Povodí Vltavy už koncem loňského roku zlikvidovalo několik černých staveb na pravém břehu jezera u Žďákovského mostu v zátoce Na Pískách. Odstranili odtud tři maringotky a jeden nefunkční hausbót. Podobně postupovali vodohospodáři loni na Lipenské přehradě v Perneku. Z břehu zmizela stará plavidla, okolní přístřešky, kůlny, udírny a suché záchody. Povodí Vltavy se nelíbilo, že z některých hausbótů dokonce jejich majitelé udělali chatky, které pronajímali.
Zdroj: Jan Běhavý
Vložil: ČTK, 27.03.08 21:50
Návštěvnost: 11250 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.