Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
100 let Oscara Niemeyera
OSCAR NIEMEYER – 100
100 let Oscara Niemeyera
Život s dvojníkem
Brasilia: rozum jako nepřítel
Sartre, Marx a maska optimismu
realizace: Sídlo francouzské komunistické strany (1972)


Velké vize i jejich přímočaré uskutečnění, vyhraněný idealismus i skryté obavy. Tvůrce města Brasilia, spolupracovník Le Corbusiera, vytrvalý humanista, neochvějný komunista a bojovník za lepší svět, obdivovaný autor i exulant, milovník života stíhaný ve chvílích samoty trýznivými pocity, legenda a především stále aktivní architekt Oscar Ribeiro Almeida de Niemeyer Soares oslaví 15. prosince sté narozeniny. Gratulujeme!

Sledování úzkých vazeb mezi architekturou a politikou je vždy ošidné. V případě Niemeyera se mu nicméně téměř nelze vyhnout.

třicátá léta - Po studiu architektury na Škole výtvarných umění v Rio de Janeiru, kde se v roce 1931 stává ředitelem pouze o pět let starší Lucio Costa, pracuje Niemeyer od roku 1935 právě v Costově kanceláři. Zde se podílí například na projektu ministerstva školství a zdravotnictví. V této době se také v Riu setkává s Gustavo Capanemou a především s Le Corbusierem. Brazílii v těchto letech politicky vede Gutúlio Vargas, muž jehož do výšin vynesla revoluce proti tzv. kávovým prezidentům, samotnému mu nicméně moc zachutná natolik, že v roce 1937 už zemi plně ovládá a zavádí vysoce centralizovanou administrativu známou jako Estada Novo (Nový Stát).
V roce 1939 odjíždí Niemeyer spolu s týmem, který navrhl brazilský pavilon, na světovou výstavu do New Yorku, přicházejí první ocenění (New York City Medal).

čtyřicátá léta - Juscelino Kubitschek (upozorňovat na české kořeny tohoto pozdějšího brazilského prezidenta je jistě zbytečné), zatím "pouze" v roli starosty Belo Horizonte zadává mladému architektovi několik staveb v okolí jezera Pampulha. V roce 1945 je Vargas vojskem svržen a Oscar vstupuje do komunistické strany. V roce následujícím, kdy se Brazílie stává republikou, projektuje Niemeyer v Riu Banco Boavista. Znovu odjíždí do New Yorku, tentokrát v souvislosti s projektem sídla Spojených národů. Jeho návrh je vybrán jako nejlepší a také tentokrát následuje uznání: čestné členství v Americké akademii věd a umění.

padesátá léta
- Vyráží do Evropy: Jako jeden z patnácti vybraných světových architektů staví v berlínské obytné čtvrti Hansaviertel. Kromě Německa, Polska a Sovětského Svazu navštěvuje také Československo (1954). Ve Venezuele buduje Muzeum moderního umění, stojí u vzniku brazilského časopisu Módulo. Mezi léty 1955-1961 přichází velká chvíle Juscelino Kubitscheka - a nejen jeho! Rok po zvolení prezidentem dává Kubitschek Niemeyerovi téměř bezprecedentní volnost při plánování nového hlavního města: stává se hlavou vládního stavebního úřadu Novacap, stejně jako členem poroty pro výběr zastavovacího plánu. Během pouhých čtyř let (1957-1960) staví Niemeyer na zelené louce dnešní dominanty Brasilie: mimo jiné presidentskou residenci, palác Alvorada, komplex Národního kongresu, budovy presidentského úřadu, Palácio do Planalto či Nejvyšší federální soud. Podobně jako soudobé Le Corbusierovy stavby se domy v Brasilii zcela odpoutají od pravoúhlého internacionálního stylu, které do té doby na architektonické scéně převažují a jež Niemeyer nahlíží s velkým despektem a vystaví na odiv mohutné oblé linie plastických forem. Přichází bezmezné nadšení, stejně jako nekompromisní kritika.

šedesátá léta - Mezinárodní renomé přináší řadu zakázek i různorodých ocenění: stává se koordinátorem školy architektury na universitě v Brasilii, projektuje v Libanonu, získává Leninovu cenu, je mu uděleno čestné členství Amerického institutu architektů. Do života nicméně opět zasahuje politika: vojenský puč zavleče Brazílii k diktatuře. Magazín Módulo je zakázán, Niemeyer odchází na protest proti vzdělávacímu systému zavedenému novým režimem z university. Odjíždí do Francie na zahájení své výstavy, získává řadu poct, začíná projektovat v Africe (universita v Alžíru) i Evropě (vydavatelství Mondadori v Miláně); a především ústředí komunistické strany v Paříži. V důsledku politického tlaku v rodné zemi se v roce 1967 v hlavním městě Francie usazuje natrvalo. Deset let trvající stavba katedrály se tak v Brasilii symbolicky dokončuje už bez autorova dohledu (1959-1970).

sedmdesátá léta
- Prototypem křesla poprvé zasahuje do průmyslového designu. Zřizuje si kancelář na Champs Elysées a řeší řadu zakázek. V roce 1975 navrhuje v Turíně kancelářskou budovu FATA. Ve stejném roce začíná v Riu znovu vycházet časopis Módulo a Niemeyer se stává zakládajícím členem a prvním presidentem Cento Brasil Democrático. Diktatura padá a všeobecná amnestie (1979) v Brazílii znovu nastoluje demokratická práva; řada exulantů se vrací. Centre Georges Pompidou pořádá Niemeyerovu retrospektivní výstavu, která posléze putuje do Benátek a Florencie.

osmdesátá léta - Oscar navrhuje promenádu Sambódromo užívanou v Riu ke karnevalovým průvodům; zdejší muzeum moderního umění uspořádá výstavu "Od Aleijadinha k Niemeyerovi", která následně cestuje do New Yorku, stejně jako na slavný Illinoiský technický institut v Chicagu. V roce 1985 se v Brazílii konají všeobecné volby a Niemeyer obnovuje práce na projektech pro hlavní město. Navrhuje památník Latinské Ameriky v Sao Paulo a také ústředí novin L´Humanité ve Francii. Výstavu o jeho tvorbě zhlédne Milán, Padova i Bologna. V roce 1988 přijímá Brazílie opět demokratickou ústavu a Oscar Niemeyer Pritzkerovu cenu. Ocenění je nicméně v této dekádě více - kromě jiných čestné členství nabízí britská RIBA. Brasilia je zařazena na seznam památek UNESCO jako nejvýznamnější urbanistický a architektonický celek 20. století.

devadesátá léta - Opouští brazilskou komunistickou stranu, nikoli však své vyhraněně levicové přesvědčení. Kariéra zdaleka nekončí - znovu přicházejí velké projekty: Niemeyer navrhuje muzeum současného umění v Niterói poblíž Ria a parlament Latinské Ameriky v Sao Paulo. Publikuje práce Conversa de arquiteto, Meu sósia e eu a Museo de Arte Contemporanea. V roce svých devadesátých narozenin má rozkresleno minimálně pět velkých projektů: mezi nimi muzeum moderního umění v Brasilii nebo ústředí TECNEC. Následující léta stejně tak. Kromě mnoha dalších projektuje divadlo pro Sao Paolo, kulturní čtvrť pro hlavní město nebo památník objevení Brazílie (Sao Paolo). Ocenění se v tomto desetiletí tvůrci dostává od mnoha institucí - Vatikán jej například pasuje na Rytíře řádu sv. Řehoře Velkého.

v novém tisíciletí - Souhrnná výstava Niemeyerovy tvorby se koná v jeho vlastní realizaci - Muzeu současného umění v Riu. V roce 2003 je vybrán jako autor letního pavilonu Serpentine Gallery v Londýně. V den architektových 99. narozenin zahajuje Brazílie oficiální oslavy jubilejního 100. roku, při této příležitosti jsou v hlavním městě otevřeny dvě nové budovy postavené podle Mistrova projektu - muzeum a národní knihovna. Obě jsou zasazeny do souboru jeho dřívějších realizací. A obě se prosazují stejnou velkorysostí hmot jako jejich mladší sestry. Další práce jsou rozpracované. V dubnu 2007 má premiéru 90minutový dokument Oscar Niemeyer: Život je závan. Fabiano Maciel, který je autorem scénáře a zároveň i režisérem snímku, jej natáčel deset let. Oscar Niemeyer má svou kancelář v Rio de Janeiru na Avenida Atlantika, z dvacátého patra se zde skrz velké pásové okno otevírá pohled na oceán. Plánované oslavy stých narozenin nejvýznamnějšího Brazilce, jehož kořeny - jak se na příslušníka tohoto národa sluší - se větví a prorůstají daleko za hranice jihoamerického státu (předkové jsou portugalského, arabského a židovskoněmeckého původu), mají být velkolepé.

/ s použitím publikovaných informací
Autor: Kateřina Lopatová, 14.12.07 23:05
Návštěvnost: 10598 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.