Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
„Není kam spěchat, architektura je „long run“ disciplína“
Rozhovor s ateliérem zerozero – Irakli Eristavi a Martin Jančok


Martin Jančok
Narodený 1978, Prešov, Slovensko
2004 - absolvoval FA STU Bratislava
2002 - zerozero
Irakli Eristavi
Narodený 1969, Tbilisi, Georgia
1993 - absolvoval FA STU Bratislava
2000 - postgraduálne štúdium Rotterdam,NL
2002 - zerozeroJK: Mohli byste ve stručnosti představit svůj ateliér?
IE: Náš ateliér zerozero je dvojčlenný, sídlíme v Prešově. Rekonstrukce bytových domů v Prešově je naše první větší realizace, v současnosti máme ještě několik rozestavěných projektů. Z minulosti máme také několik realizací pod jinými ateliéry - já jsem pracoval pro jeden prešovský ateliér, také jsem chvíli pracoval v Berlíně a v Londýně; Martin má zkušenosti ze Států. Pokud pracujeme na nějakém větším projektu nebo soutěži, tak přibíráme studenty z Košic, z fakulty umění TU. Základ jsme ale my dva.

JK: Čím podle vás zaujaly Bytové domy v Prešově porotu a proč podle vás vybrali porotci pro Cenu ARCH právě je?
IE: Když jsem se o tom bavil s jedním z porotců (Zsolt Gunther - pozn. red.), tak mi řekl, že jsme soupeřili s Ingsteelem. Hodně hovořil o sociálních aspektech - ale v tom smyslu, že porota nechtěla, aby to byl hlavní důvod udělení ceny. Náš projekt je sociální, investorem je veřejný sektor, žádná soukromá firma. Možná to byla jedna z věcí, která hrála roli. Ono dost dobře nejde porovnávat kancelářskou budovu s bytovým domem, takže asi i další aspekty byly důležité. Porotu asi zaujal i celkový příběh domů - je unikátní, nedá se opakovat, zatímco třeba Ingsteel by se dal udělat i jinde, i když Ingsteel reaguje na celkovou urbanistickou situaci v okolí, ale možná nemá takovou unikátnost jako naše domy v Prešově.

JK: Myslíte si, že porota chtěla cenou poukázat na význam veřejného sektoru, sociálního stavění, kvalitní stavění s nižšími rozpočty atp. ?
IE: Určitě. My operujeme s cenou 16.500 Sk za metr čtvereční, ostatní nominovaní měli k dispozici vyšší prostředky. Sympatické pro porotu určitě bylo naše zacházení s financemi. Myslí si ale, že nejdůležitější bylo to sdělení - o čem ty domy vypovídají.

JK: Jak velkou váhu přikládáte této ceně? Co pro vás bude do budoucna znamenat?
MJ: Je to rozhodně ocenění naší práce, určitě to bude hrát pozitivní roli v našem okolí a bude to důležité i do budoucna.
IE: Já si myslím, že normální lidé a běžná klientela se o toto dění moc nezajímá. Takže nevidím přímý ekonomický efekt, ale třeba v odborné rovině by to mohlo být zajímavé. Například nedávno se nám poštěstilo dostat přes Imra Vaška k Janu Taborovi, který nás seznámil s mladými tvůrci z PPAG z Rakouska.

JK: Cítíte nějaký handicap díky místu svého působení - klienti, informace, zakázky? Tvoříte vlastně na periferii…
IE: Periferie je krásná :o)

JK: Čím je periferie krásná?
IE: Protože nejsme v centru dění a máme větší klid na práci. Pracujeme s menšími rozpočty než v centru. Věci by se měly vyvíjet postupně. Pro nás není životně důležité mít kancelář v Bratislavě a za každou cenu se prosazovat. Pro nás má hlavní význam vlastní přemýšlení o architektuře a stavění, to je naše cesta. Bratislava je podobná Vídni, kde je přetlak architektů a člověk se tam těžko prosazuje, a pak je několik kvalitních ateliérů v regionech a podobně to funguje u nás. Hodně zajímaví jsou pro nás také Slovinci.

JK: Děkuji a přeji vám do budoucna hodně podobných úspěchů.

> www.zerozero.sk
Autor: Jan Kratochvíl, 07.11.05 22:20
Návštěvnost: 7462 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
gratulacia pista 08.11.05 10:50
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.