Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Jaromír Krejcar: Architektura transatlatnických parníků

ARCHITEKTURA TRANSATLANTICKÝCH PARNÍKŮ

jest skvělým příkladem moderní architektury, jejíž formy, vyplynuvše jedině z krajní účelnosti jako produkty moderní techniky, definují tvárně dnešek.
Řeč těchto forem jest jasná, moderně cítícímu člověku srozumitelná a blízká jako jest mu bližší cestování v moderním transatlantickém parníku než na galejní lodi.
Srovnáme-li loď, na níž Kolumbus před 400 lety přistál u břehů Nového světa, s dnešním transatlantickým kolosem, vidíme dosti „patrný" rozdíl. Tehdejší forma lodi, jež odpovídala tehdejším možnostem technickým, byla mimo to i tvárným výrazem své doby. — Kdyby byl vývoj architektury spěl analogickou cestou vývoje technického, měli by­chom dnešní moderní velkoměsta analogicky krásná, úměrná formou dnešní úrovni technické. Po­něvadž však architektura formově ustrnula na akademické představě krásna, a sledujíc „výtvarné tra­dice" zapomněla zcela sledovati tradici svého primárního účelu; aplikováním artistních forem cizích technickému podkladu věci stala se pouhým l'art pour 1'artismem, musíme dnes, chceme-li spatřiti díla čistých, moderních forem architektonických, jíti k věcem, jež byly na štěstí uměním přezírány, a které ušetřeny artistní deformace staly se tím, čím v dobách stylové jednoty, bylo kdysi umění, totiž formovým výrazem doby. Umělecká architektura hledá marné odůvodnění své existence od dob, kdy se rozešla s technikou (konstrukcí).
Dnes jeví se nutnost stále zdůrazňovati kulturní povinnosti vůči umělecké architektuře, aby nezahynula, a to samo jest důkazem její neschopnosti života. Sotva napadne koho, aby stále se dovolával, že auta, aera, lodi, expresní vozy etc. musí býti vyráběny s větším porozuměním pro moderní tvar a přece vidíme, že spontánně vznikají zde celé serie předmětů dokonalé krásy tvaru.
Reprodukujeme loď před krátkým časem zbudovanou, majíce za to, že tato architektura, podmíněná jedině účelností a zcela daná moderní technikou, jest
mnohem krásnější a proto i pozoruhodnější než pouhé artistní pokusy o architektonickou formu, které, zůstávajíce jenom na povrchu, nemají vztahu
k vnitřním prostorům a jsou asi tak na místě jako folklorový ornament na karoserii auta, nebo vypalování na propeleru aeroplanu.
K

Zdroj: Život II, 1922, s. 38-42.
Vložil: Jakub Potůček, 03.04.07 16:40
Návštěvnost: 6133 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.