Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ladislav Žák: Malý byt

Jde o řešení tak zvaného jednopokojového bytu ve „stávajících" starších domech a v nemoderních novostavbách tuctových činžáků. V bytě o pokoji a kuchyni bude kuchyně věnována vaření, hospodářským pracím a (není-li služky) též jídlu. Pokoj, jehož obraz přinášíme, je obytným prostorem a v noci ložnicí. Dobře se hodí tento soubor pro bezdětné mladé lidi, oba činné v zaměstnání a stravující se většinou mimo domácnost. Pro tento případ kuchyně není třeba a stačí malá kovová skřínka s nejnutnějším nádobím a vařičem, umístěná v koupelně nebo v obytné místnosti, nejlépe přenosná. Při pozdějším zvětšení domácnosti lze' nábytkový soubor doplniti až pro 4 osoby současně s připojením kuchyně.
Uvedením počtu a druhů nábytku a jeho uspořádání na podstatné minimum jest udána směrnice, podle níž by bylo lze užíti místností dnešních a starších domů pro ubytování pracujících vrstev. Zřízením těchto malých bytů pro dvojice zaměstnaného obyvatelstva, přeměnou dnešních městských restaurací na lidové kolektivní jídelny s novým systémem obsluhy a přípravy jídel, doplněním sítě jídelen, lázní, prádelen, správkáren prádla a oděvů a dětských domovů obdržíme systém bydlení a životní obsluhy, vhodný pro první přechodnou dobu nové společnosti, kde je využito dnešních domů a měst způsobem prakticky nejrychleji uskutečnitelným. Soubor malý byt obsahuje:

1. Spací pohovky typu A a rohové typu B. Výška pohovek hodí se k výšce stolu, lze na nich seděti při práci nebo jídle. Soubor ložní (přikrývky a prostěradlo) jest uložen pod pohovkou na výsuvné desce, chráněné látkou, nepropouštějící prach. Podušky pod hlavu jsou ve dne uloženy v polštářových obalech, uzavřených kovovými páskami.
2. Šatník, který má oddělení pro klobouky, obuv, osobní prádlo a drobnosti garderoby, uvnitř na dveřích zrcadla, je tedy současně toaletní skříní. Šatník má rovněž dva typy, trojdílný typ A a doplňující dvoudílný typ B.
3. Skříň na ložní prádlo (podélná), na různé předměty, knihy, s dvěma uzamčenými oddíly na psací náčiní, dopisy a osobní dokumenty. Zasklená část na knihy i ostatní příhrady jsou přístupny s obou stran.
4. Stůl.
5. Křesla s měnitelným sklonem sedací a opěrací plochy, umožňující pohodlné seděni jak při jídle nebo práci, tak při odpočinku.
6. Stojací lampa, v noci nahražující noční stolek.

Zdroj: Stavitel XIII, 1932, s. 111-113
Vložil: Jakub Potůček, 08.01.07 09:10
Návštěvnost: 7651 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.