Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O těch lustrech
aneb tentokrát to bylo naopak
Ty lustry jsme tam opravdu nechtěli mít, jenže zástupci investora ano.

Problém byl ale v tom, že jsme je do Redutního sálu sami navrhli. Bylo to naše náhradní řešení za cenově nedostupné lustry I. Maurera z pokovených papírů. Zpočátku nám jejich éterická složená konstrukce připadala zajímavá, jenomže pak jsme přišli na to, že se jejich kulatý tvar příliš podobá barokním oválným oknům, které tak vstupovaly s našimi atypickými lustry do nepříjemné konkurence. Věděli jsme, že tuhle nepříjemnou napodobeninu historických tvarů nesmíme připustit. Naštěstí se změnila norma, v sálu musíme zabezpečit víc luxů, a to pomocí jakýchkoliv lustrů je prakticky nemožné.

Jenže zástupci investora trvali na svém.

Pak jsme zjistili, že ve stropním podhledu ukrytý systém odsávání kouře je natolik účinný, že způsobený podtlak neumožňuje otevřít dveře, a lustry by jistě nasál, či poškodil. Navrhli jsme tedy systémové osvětlení hliníkovými profily ERCO, zavěšenými těsně pod stropem. Celý problém jsme tak považovali za vyřešený.

Jenže zástupci investora stále trvali na svém.

Chtěli lustry, které byly definované v dokumentaci pro výběr dodavatele, takže vlastně po dodavateli interiérů chtěli to, co si objednali. Bylo to z jejich strany zcela systémové. Jenže pro nás naprosto neřešitelné. Tak jsme vymýšleli dál všechny možné i nemožné varianty osvětlení, zdůvodňovali jsme výhody, argumentovali souhlasem památkářů i uživatelů.

Zástupcům investora se však ani jeden z našich návrhů nezamlouval.

Nevěděli jsme už vůbec, co vlastně máme dělat a rozhodli jsme se proto nedělat nic. Jen čekat. Den , týden, měsíc. Dva měsíce. Nakonec jsme se dočkali. Lustry byly zapomenuty, naše varianta schválena a osvětlovací systém objednán a namontován. Sál jsme pak nafotili a na celé to drama, které nás zaměstnávalo téměř půl roku, zapomněli, stejně jako na mnoho jiných.


Ing. arch. Antonín Novák

Ateliér DRNH

bývalý člen Obecního domu Brno,
externí pedagog na FA VUT (s J. Oplatkem,
D. Glosovou)
Autor: Antonín Novák, 16.11.06 01:05
Návštěvnost: 7755 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.