Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Domy 2006

> Slovo úvodem
> Současné české rodinné domy
> Rozhovor s Markétou Cajthamlovou
> Nízkonákladové stavění
> Nízkoenergetické domy kryté zemí
> Sociální bydlení v baťovském Zlíně
> Meziválečné výstavy vzorového bydlení
> 3x Glasshouse


Redakce archiwebu.cz si pro nadcházející rok vytyčila jednak pokračovat v současné ediční politice a jednak navíc rozvinout tradici periodicky publikovaných sérií článků na vybrané téma. K tomuto kroku nás vedla pozitivní zkušenost s jarním seriálem prof. Vaverky o pasivních domech, který se setkal s velkým ohlasem. Více článků a jejich různé úhly pohledu na aktuální téma nabídne možnost větší koncentrace a postižení zvolené problematiky. První vlaštovky ze série tématických bloků se zaměří na typologické druhy, techniku prostředí a praxi architekta.
Pilotním tématem jsou rodinné domy. Bloček článků doplněný o aktuální referenční stavby jsme nazvali příznačně Domy 2006. Rádi bychom totiž toto téma minimálně v periodě jednoho roku oživovali. Rodinné domy jsou dlouhodobou plodnou platformou názorů mezi odbornou a laickou veřejností a nejlépe vyhovují poslání archiwebu - bezbariérově představovat současnou architekturu široké veřejnosti.
Blok článků jsme rozdělili na oblast aktuálních trendů a na inspirativní ohlédnutí do minulosti. První část uvozuje rozhovor se stálicí české architektury - Markétou Cajthamlovou. Její portfolio rodinných domů a vil je obdivuhodné. Paní architektku vyzpovídal Daniel Němeček. V rozhovoru poodhalí zákulisí vzniku svých návrhů a zazní i dráždivé názory na současné stavění.
V minulosti bylo zvykem, že se progresivní architekti vyjadřovali k ožehavým otázkám oboru. Na tuto tradici bychom rádi navázali, a proto jsme oslovili, podle našeho názoru, dva velmi zajímavé mladé tvůrce. Článek Adama Lence přibližuje proces vzniku a vůbec celkové obecné povědomí o pasivních domech krytých částečně zemí. Jeho článek je doplněn vlastními stránkami obou realizací. Ve východních Čechách působí mladý architekt Patrik Zamazal a jeho hlavní činností jsou právě návrhy a realizace rodinných domů. Patrikův text přiblíží problematiku levného stavění, které je od dob avantgardy stále ožehavé a nosné.
Druhá část (historická) ukáže červenou nit, která sice byla socialistickým stavebnictvím přervána, avšak dnes rozmotáváme její klubko dál. Barbora Sládečková-Vémolová zrekapitulovala fenomén baťovského individuálního bydlení ve Zlíně a připomenula nejzásadnější architekty a jejich díla. Námětem článku Martina Rosy jsou meziválečné vzorové kolonie bydlení. Na příkladě dvou současných obytných pražských souborů si ukážeme, jak se proměnilo prostředí jejich vzniku, a jak vypadá jejich současná architektura.
Období od války do revoluce přiblíží Petr Šmídek realizací Přikrylovy vily Věry Chytilové. Podíváme se i do světa, kde nás bude zajímat fenomén skleněného domu a současná produkce architektonických hvězd.
Nezbývá než popřát dobré čtení.
Autor: Jan Kratochvíl, 18.10.06 21:10
Návštěvnost: 16816 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
domy 2006 jan sedlacek 24.10.06 11:40
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.