Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno se obává, že přijde o 1400 kulturních památek

Brno - Až 1400 kulturních památek v Brně by zřejmě mohlo přijít o toto onačení. Důvodem je pozdní zapsání na seznam kulturních památek, kvůli kterému by ministerstvo nemuselo proces uznat, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Brno žádá ministerstvo o vyřešení situace, aby se zamezilo problémům v souvislosti s možnými rekonstrukcemi. U památek je nutné dodržovat přísná pravidla, která vyžadují i vyšší náklady. Pokud by objekty památkami nebyly, majitelé by s nimi mohli nakládat podle vlastního uvážení.

Podle Hollana se památky mohly zapisovat do seznamu nemovitých kulturních památek do roku 1988, kdy začal platit současný zákon. Podle něj může kulturní památku prohlásit pouze ministerstvo kultury. "Jenomže některé památky se zapsaly do seznamu až později. Přestože jsme se k nim celou dobu jako k památce chovali, ministerstvo ji za památku nemusí uznat," uvedl Hollan. Nastalo to například u tišnovské nemocnice, kterou chce Jihomoravský kraj opravit zhruba za čtvrt miliardy korun.

Kvůli plánované rekonstrukci se dotázal ministerstva, zda je nemocnice kulturní památkou, či nikoliv. "Ministr kultury pravomocně konstatoval, že není a nikdy nebyla," doplnil Hollan s tím, že důvodem je pozdní zápis.

Kraj tak sice ušetří na nákladech při rekonstrukci, avšak podle Hollana tím vyvstaly další problémy u 1400 staveb, které byly zapsané později. "Asi 200 památek na území Brna vlastní město, zbylých 1200 soukromé a jiné subjekty. Kdyby objekty nebyly památkami, může si s nimi vlastník dělat co chce a může je nenávratně poškodit," upozornil Hollan. Primátor Petr Vokřál (ANO) navíc řekl, že mohou vznikat i zpětné problémy. "Celá řada subjektů musela při rekonstrukci realizovat řadu opatření s vědomím, že je to památka. Pokud někdo řekne opak, může se někdo začít dožadovat náhrad. Je to chaotická situace a může to být precedens pro celou Českou republiku," dodal Vokřál.

Podle Hollana se to v Brně týká například Janáčkova divadla, sokolského stadionu na Kounicově ulici či budovy banky na Jánské ulici; další stavby jsou i v jiných krajích.
Autor: ČTK, 08.06.16 07:30
Návštěvnost: 1449 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.