Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Smutný příběh: Aeskulap_soukromé_kardiovaskulární_centrum

autor: Architekti Hrůša & Pelčák
spolupráce: Ludvík Grym, Jindřich Škrabal
nedokončená stavba, 1992

Vzpomínáte si ještě na obrovskou nedokončenou budovu na levé straně ulice Gajdošova ve směru ze Staré Osady do Komárova? Objekt soukromé nemocnice, takřka před dokončením, sváděl naše pohledy téměř celé desetiletí. Klinika byla typickým příkladem budovy vznikající v ranné porevoluční éře, kdy investor přecenil své finanční možnosti a celý projekt posléze skončil bankrotem.
Původní zadání na výstavbu administrativní budovy Ředitelství silnic Brno bylo přiděleno architektům Hrůšovi s Pelčákem jako odměna za projekt Riviéry ještě v předrevoluční době. Při půdorysném řešení vycházeli autoři ze situace okolních pozemků a komunikací, vytvořili tak dva pásy navzájem se svírajících budov, jejichž uspořádání vyvolalo četné diskuze na půdě tehdejšího Stavoprojektu. Po listopadu 89 byla stavba zastavena.
Na řadu nyní přichází společnost Aeskulap, která stavbu kupuje a zadává architektům Hrůšovi s Pelčákem zakázku na vytvoření projektové dokumentace k dostavbě budovy v moderní soukromou kliniku, dokonce první v celém Československu. Vzniká tedy mnohem rozsáhlejší projekt těžící z původního konceptu a půdorysného uspořádání. Celý podnikatelský záměr čerpal finance z velkorysých bank, které tehdy ještě zdravotnictví plně důvěřovaly. Výstavba zpočátku probíhala bez větších komplikací, ovšem v roce 1993 se společnost Aeskulap dostala do finančních problémů, a tak byla stavba již podruhé přerušena. Architekti právě finišovali přípravné práce na interiérech, když je zastihla zpráva o ukončení stavby.
Byl to určitě nezáviděníhodný pocit, jenž bohužel zná většina architektů a stavebníků. Jeden den se těšíte z pohledů na váš rostoucí klenot, obzvlášť, jde-li o poslední měsíce, či týdny před dokončením, ale den poté rázem zkameníte prostou skutečností, že všechna práce vaše a vašeho týmu za několik let přišla vniveč. Napadá vás otázka "Proč?" Může za to snad nějaká vyšší síla? Na projektu Aeskulapu bohužel selhal lidský faktor v rozpočtové sféře. Taktéž, jak to bylo už i u jiných katastrof, i zde již nešlo vrátit nic zpět. Architektům zůstaly jen oči pro pláč a akcie společnosti Aeskulap v hodnotě deset milionů korun se zůstatkovou hodnotou nula korun českých.


Ondřej Stehlík (* 1986, Brno)
V současné době studuje gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně, kde letos maturuje. Tento rok se uchází o přijetí na FA VUT v Brně.
Projekt Brno_postavené_nepostavené vzniknul jako maturitní projekt, jehož cílem je seznámit veřejnost s dílem nejznámějších brněnských architektů 20. století a současnosti. Celý projekt obsahuje 45 nerealizovaných staveb, jejichž osud byl již v minulosti zpečetěn a své místo měly najít pouze na plánech a v myšlenkách architektů.

Autor: Ondřej Stehlík, 26.06.06 09:10
Návštěvnost: 9806 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.