Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ludwig Mies van der Rohe: Model villy ze železového betonu

Pokus použiti železného betonu jako stavebního materiálu pro obytné domy stal se již mnohokrát, ale většinou nedostatečným způsobem. Výhod tohoto materiálu nebylo využito a nevýhody neodstraněny. Myslilo se, že se dosti vyhoví materiálu, zaoblí-li se rohy domu a  jednotlivých prostorů. Zaoblené rohy jsou pro beton zcela bezvýznamné a nepořizuji se tak snadno. Nestačí ovšem přenésti koncepci cihlového domu do stavby betonové. Hlavní výhodou železobetonu je možnost krajní úspory materiálové, a jest třeba nosné u opěrné síly soustředit na několik málo bodů domu. Nevýhodou je malá možnost isolace, vodivost zvuku. Je třeba zavésti zvláštní isolaci, chránící proti zevní temperatuře. Proti zvukové vodivosti lze se brániti nejjednodušeji tím, že se zbavíme všeho, co působí hluk: na podlaze gumový potah, zasouvací okna, dveře a pod. — Požadujeme velké prostory v disposici. Železobetonový dům vyžaduje, aby veškerá práce instalatérská byla přesně promyšlena a rozvržena před započetím stavby; zde se může architekt všemu naučit od lodního inženýra. - Reprodukovaný model je pokusem přiblížit se problému železobetonové obytné budovy. Sloupová konstrukce domu je potažena tenkou betonovou pokožkou zevních zdí a stropu. Strop (zároveň střecha) je mírně nakloněn dovnitř, takže uprostřed vzniká rýha, která umožňuje nejjednodušší oddeštění střechy, čímž odpadá veškerá klempířská práce. Na místech vhodných podle potřeb přímého osvětlení a výhledu do krajiny jsou vyříznuta okna. Půdorys uvnitř je pohyblivý a proměnlivý.
Mies van der Rohe
Zdroj: Stavba III (1924-25) s.35
Vložil: Petr Šmídek, 06.07.13 09:10
Návštěvnost: 2231 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.