Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Alois Kubíček: Willem Marinus Dudok

Na mezinárodní výstavě stavby měst, pořádané v létě r. 1923 v Göteborgu, překvapilo Holandsko svojí pozoruhodnou exposicí, v níž mohlo se pochlubiti jak množstvím prací architektů, kteří se propracovali k svéráznému charakteru domácího umění, tak řadou měst, která svěřila řešení důležitých stavebních problémů svým prvořadým umělcům.
Imponující harmonie mezi umělci a stavebníky vytvořila v Holandsku celou řadu kulturních činů, s nimiž se Holandsko před celým světem chlubí v tom dobrém přesvědčení, že prožívá dobu pozoruhodné umělecké konsolidace. Proto jest dnes příklad Holandska všude sledován a vliv domácího umění se šíří daleko za hranice své vlasti.
A byť byla domácí tvorba ovládána různými školami, jest patrno, že byla to vážná práce Berlageova, která musela předcházeti, aby mladá generace nabyla přesvědčení o možnosti utvoření vlastního umění i v malé zemi.
Ze školy Berlageovy vyšel i architekt W. M. Dudok, městský architekt rychle vzkvétajícího města Hilversumu u Amsterodamu. Jeho dílo jest vedeno zásadami o stavbě měst. Sám umělec se o tom vyjadřuje: „Architektonickým úmyslem musí vždy býti, nikoliv stavěti domy, nýbrž ulice.“ Neztrácí se tím individualita jeho tvorby, jestliže prozrazuje, že vyzvedá nade vše řád, který platí pro každého architekta, je-li skutečným umělcem.
W. M. Dudok za krátkou poměrně dobu vytvořil celou řadu pozoruhodných děl, z nichž přinášíme některé ukázky. Jsou to zvláště: kolonie Boschdrift a dělnická kolonie v Hilversumu.
Při vstupu do prvé kolonie umístil lázně a celek korunoval účinnou architekturou školy, v níž ukázal nejlépe, že vlivem J. P. Ouda a L. Wrighta propracoval se k svému vlastnímu pojetí architektonického úkolu.
Rozsáhlá dělnická kolonie, v jejíž stavbě pokračuje město Hilversum již 7 let a která má na 566 bytů, budovu veřejné čítárny a 2 školy, jest dobrým příkladem soustavného zastavování městského, jež vedeno jedním architektem, tvoří ucelené dílo lokalisovaného života a jeho potřeb.
Střední a obchodní škola v Hilversumu jest z nejstarších prací architekta Dudoka, s níž započal řadu svých velkých prací.
Svoje umělecké snahy definuje Dudok ve svém dopise krátce:
„Pro mne jest architektura právě tak jako hudba uměním proporcí. Zříkám se úplně tradičního výrazu monumentality a pokouším se vnésti život do mého díla účinem hmoty a jejím pohybem a rytmem. Detail jest samozřejmě podřízen celku, má sám o sobě podřízený význam. Hledám bohaté členění hmot, mohutné seskupení, zkrátka plastický dojem a snažím se docíliti s nejjednoduššími prostředky nejpůsobivějšího výrazu."
Zdroj: Styl IV (IX, 1923-24), s.99-105
Vložil: Petr Šmídek, 16.07.13 06:00
Návštěvnost: 4007 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Holandský expresionismus Vích 16.07.13 09:32
... ondrejcisler 16.07.13 10:36
>>Vích T. Fiala 16.07.13 14:06
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.