Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Tadao Ando : Příroda a architektura

Dnešní společnost je stále více orientována na informace a také architektura se stává kusem informace. Hodnotu architektury jako informace nemůžeme přehlížet. Obavy však působí tendence zdůrazňovat pouze jeden aspekt architektury a soustředění se na to, jak přitáhnout pozornost lidí. V důsledku toho je přikládána má závažnost hodnotě architektury jako materiálního objektu a více důrazu se klade na to, aby nastrojená budova dobře vypadala na fotografiích. Architektura je těsně svázána s ekonomií a společností a působí na ni rychlé společenské změny. Zejména v Japonsku existuje tendence považovat budovy za něco, co se dá během pár let zbourat, zejména z důvodu růstu cen.
Modernizmus, který dosáhl svého vrcholu koncem 50.let, začal být zpochybňován právě pro svůj funkcionalizmus a ekonomický racionalizmus - tak, jak postindustriální společnost ustupovala společnosti informační. Vznikly různé směry jako třeba postmodernizmus v užším slova smyslu. Postmodernizmus však zůstal ve svých cílech povrchní v tom, jak nostalgicky používal zjednodušené návraty k historizujícím tvarům a ornamentizaci, kterou kdysi právě modernizmus odmítl. Zabýval se jen formami architektury a nenabídl skutečná řešení problémů, na které Modernizmus narážel. Dnes postmodernizmus umírá, v souladu s mechanizmem vlastního spotřebování.(...) Přišel čas znovu promyslet Modernizmus, který byl kdysi odmítnut pro svou notorickou homogennost a opět uvážit jeho hlavní přístupy k architektuře. Generalizovat znamená chápat lidi jako kvantitativní jednotky. Znamená to, že bereme lidi s jejich vůlí a city jako "masy" a ignorujeme jejich individuální identitu. Stávají se ničím jiným, než jednotkami, které měříme. Zobecňovat v architektuře kdysi znamenalo odhalovat funkčnost a ekonomickou racionálnost. Neomezené zobecňování ohrožuje kulturu, protože jedním z aspektů zobecňování je standardizace. Jestliže principům ekonomické racionálnosti dovolíme, aby v architektuře byly důležitější než kulturní hodnoty, pak se budou města v celém světě skládat z jednotných budov. Nemá-li být kultura obětována pokroku lidské civilizace, pak si musíme klást základní otázky jako "co je architektura?" - i když se zdají poněkud anachronické. Tvorba je v architektuře dílem jednotlivců a děje se v kontextu historie, tradice a klimatu. Patří spíše ke kultuře, než k civilizaci. Vytváření architektury je stále častěji svěřováno organizacím,než jedincům. Používají se počítače a vše se kvantifikuje. Sny a vášně jednotlivců, které jsou v architektuře tak důležité, se nahrazují průměrností a konvenčností.
Architektura slouží nejen jako zrcadlo doby - musí nabídnout i kritiku doby. Představuje autonomní systém myšlení. Myslet jako architekt neznamená jen zabývat se vnějšími podmínkami nebo řešit problémy funkce. Jsem přesvědčen, že architekti musí být vedeni k tomu, aby si kladli fundamentální otázky, aby popouštěli uzdu své tvůrčí imaginaci, aby brali v potaz lidi, život, historii, tradici i klima. Musíme vytvářet architektonické prostory, ve kterých může člověk prožívat - podobně jako v případě poezie a hudby - překvapení, něco objevovat, intelektuální podněty, mír a radost ze života.
Tadao Ando: Natur und Architektur
Zdroj: Tadao Ando: Sketches - Zeichnungen, Birkhäuser, Basel 1989
Překlad: Doc. PhDr. Lubomír Kostroň, M.A., CSc. / www.kostron.cz
Zdroj: Lubomír Kostroň
Vložil: Petr Šmídek, 20.05.13 20:10
Návštěvnost: 2628 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.