Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architecture Week - panelová diskuse AfD

"I am, in fact, completely opposed to the idea that a specific building should have an individual character - rather, a universal character which has been determined by the total problem which architecture must strive to solve." Mies van der Rohe, 11.5.1960

Příjezd a první pocity
Výprava na panelovou diskusi se odehrávala ve vlnách kontrastů jako ve filmech Quentina Tarantina, kde se rázem střídají bleskurychlé pasáže s poklidnými, mírumilovné s krvelačnými, upovídané s němými. Škoda jen, že Tarantino není Angličan, ani nereprezentuje ostrovní hodnoty.
Anglie mě snad nemohla přivítat lépe - na letišti Heathrow od Lorda z Thames Bank. Okusil jsem výhody našeho začlenění do EU v podobě lidského zacházení na celnicích, ceny služeb a produktů v nejdražší metropoli Evropy, ale především hromadou kvalitní architektury.
Všude kolem byla cítit historie a až tvrdohlavé lpění na tradici. Svištíte moderním vlakem tunely, kudy před sto lety projížděly parní lokomotivy a dodnes tu zanechaly svoje stopy v podobě sazí na cihelném zdivu, do citlivě zrekonstruovaného litinového nádraží s high-tech pavučinovým skleněným portálem. Pánové v drahých oblecích vyřizují první neodkladné obchody na chod- nících před nádražím. V sedě na betonových obrubnících otevírají své diáře a pečlivě dolaďují svůj drahocenný čas. Byl jsem naprosto unesen chaotickým urbanismem, kde se mezi historickými třípatrovými domy vynořují skleněné mrakodrapy. Kouzlo tomuto prostředí dodávají postavy jako- by vystřižené z prvorepublikových filmů. Lidi bez dobře padnoucího tmavého obleku by se dali spočítat na prstech jedné ruky a většinou se jedná o turisty.
Po vzoru Cimrmanova elastického zeměpisu jsem se vydal bez mapy tam, kde jsem tušil řeku, která je hlavním orientačním prvkem snad každého města (čest brněnské výjimce). První stavby, které jsem navštívil byly mrakodrapy. Člověk je nemusí složitě hledat, slouží samy jako orientační body už z velké dálky. Většinou je navrhovali Foster nebo Rogers, nebo alespoň zpracovávali urbanismus dané lokality. Řeku jsem nenašel a proto přišla na řadu okopírovaná mapa z časopisu db, což byly vedle plánku podzemky jediné orientační pomůcky do metropole s více jak osmi milióny obyvatel. V časové tísni jsem stihl projít valnou část centra města. Centrem se však rozumí diametr cca deseti kilometrů.

Exkurze
Po tzv. must stavbách následovaly srdcové záležitosti v podobě Belgo-Zuid od FOA, Trellick Tower Ernö Goldfingera, Cricket Media Center a cokoli starého od Rogerse. Je úžasné, kolik se toho dá za jeden den shlédnout. Hustotou kvalitní zástavby může Londýnu konkurovat snad jen Dornbirn nebo Nizozemí. High-tech stavby dnešních lordů vlastně high-tech stavbami v pravém slova smyslu nejsou. Ty opravdové stojí v průmyslových zónách nebo už byly dávno strženy. Obchody světových módních tvůrců od neméně slavných návrhářů interiérů na Sloane a Oxford Street s neúprosnou ochrankou, která okamžitě pozná, že pán s fotoaparátem asi nebude Angličan a tričko za 500 liber zůstane dál na věšáku. Tvrdá ruka trhu ukončila život Belgo-Zuid a květinářství od Kaplického si hledá nového nájemce. MVRDV si dali se svým pavilónem načas. Marné pročesávání nábřeží Temže při touze shlédnout Millbank Pier.

Příprava na besedu
Načrtl jsem si několik provokativních úvah:
  • Schizofrenní tendence ve vývoji ambasád, což dokládá řada příkladů - od společných (severské země v Berlíně nebo celá EU v Namíbii) po decentralizované (areál zemských zastupitelstev v Berlíně).
  • Problém národní identity je již překonán. Stavba nemusí reprezentovat danou zemi ve formě (islandská ambasáda v Kongu musí více akceptovat africké prostředí než historii severské země), nemusí ji ani stavět architekt z dotyčné země (Američan Steven Holl staví pro Švýcary ambasádu).
  • Sledovat při návrhu pouze provozní aspekty a poslední bezpečnostní vymoženosti je také špatně.
  • Pojem transparentnosti a otevřenosti nejen v diplomacii a politice, ale i společnosti je povrchně spojován s co nevetší prosklenou plochou budov.
  • Proč jsou ambasády v Londýně tak velké? Zběžné jsem shlédnul zastupitelství i tak ma- lých zemí jako Holandsko nebo Dánsko, které vlastní v Londýně ohromné budovy. Důleži- tost by se neměla v dnešní době poměřovat fyzickým měřítkem.
  • Causa českých ambasád by mohla být ještě obsáhlejší.
  • O tom, že architektura ambasád není moc o architektuře jsem se zamýšlel už při recenzi britského velvyslanectví v Berlíně před dvěma lety.
  • Výsledkem přehnané touhy po národní identitě jsou výstavy Expo různá bienále. Při aplikování podobného vzorce na ambasády vzniká Disneyland.
Beseda
Diskusi řídil Mark Lee, který po úvodu předal zdvořile slovo jediné ženě za stolem Evě Jiřičné. Jeremy Melvin dovedl téma k večernímu fotbalovému zápasu Anglie - Portugalsko. Uvedl, že Anglie vede s Portugalskem nejdelší nepřerušenou diplomatickou službu. Pavel Seifter byl asi jediným účastníkem, který se snažil o držení tématu diskuse. Jeho kritický pohled na věc, věcnost a malebná přirovnání mi jakoby promlouvala z duše. Stephen Whittle provedl p.r. svojí kanceláři a současný velvyslanec Štefan Füle ukázal projekt rekonstrukce a dostavby zastupitelství ČR v Londýně, které přes všechny výsledky soutěže uskuteční otec původní brutalistní stavby. Bylo určitě složité reagovat během večera na tak složité téma. Každý z účastníků viděl otázku ze svého úhlu daného životní dráhou. Bylo však podnětné vyslechnout si názory obyčejných sousedů, hudebních skladatelů, politiků, filosofů i architektů. Můj schizofrenní pohled na věc ospravedlnil nakonec příběh Československé republiky za posledních deset let, kdy stačila splnit oba předně zmiňované trendy zároveň. Po rozdělení republiky se ambasáda půlila, aby se po deseti letech přišlo na to, že by obě země mohly mít z ekonomicko-kulturních důvodů zase jednou společnou budovu.
Autor: Petr Šmídek, 28.06.04 10:15
Návštěvnost: 7352 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.