Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zumthor vytvoří dům pro mozaiku v Jerichu

Jericho (západní břeh Jordánu) - Švýcarský architekt Peter Zumthor byl pověřen záchranou mimořádně vzácné mozaiky z Hišámova paláce v palestinském Jerichu. Jde o  nejrozsáhlejší zachovanou práci svého druhu. Pochází z 8. století a Zumthorovým úkolem je ochránit ji před povětrnostními vlivy. Informovala o tom palestinská agentura Maan.
    Sedmašedesátiletého Švýcara úkolem pověřila palestinská samospráva a Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Zumthor, který dostal roku 2009 prestižní architektonickou Pritzkerovu cenu, navrhl vybudovat stavbu určenou výhradně pro mozaiku. Poskytne jí přístřešek a zároveň umožní návštěvníkům si tuto unikátní práci prohlédnout.
    Projekt označuje spíš za citovou záležitost než za klasickou restauratérskou práci. "Chci vytvořit původní atmosféru klidného města, přístřešek, dominantu Jericha," řekl.
    Jericho je nejdéle nepřetržité obývané sídlo. Lidé v něm žijí 10.000 let. Hišámův palác byl vybudován v období vlády Umajjovců. Rozprostíral se na 60 hektarech území ležícím západně od řeky Jordánu a v hloubce 260 metrů pod mořem. Jeho zbytky byly objeveny roku 1873, ale první vykopávky začaly až ve 30. letech, v období britské správy Palestiny.
    Je příkladem rané islámské architektury. Měl několik obytných pater, dvůr se sloupovím, mešitu, fontánu i parní lázeň. Původně se myslelo, že byl postaven za umajjovského chalífy a milovníka umění Hišáma bin Abdal Málika, který vládl 20 let do roku 743. Teď se znalci kloní k názoru, že stavitelem paláce byl až jeho následník a synovec Valíd II.
    Ten v paláci sice pobýval, ale ani za jeho života nebyla stavba dokončena. Roku 749 její velkou část poničilo zemětřesení. Zástupkyně UNESCO v Ramalláhu Louise Haxthausenová řekla, že UNESCO považuje záchranu mozaiky za svou prioritu. "Hišámův palác by mohl být přiřazen ke světovému kulturnímu dědictví," řekla. Z výzdoby paláce je známa především mozaika zvaná Strom života. Zobrazuje rozložitý strom a pod ním na jedné straně dva pasoucí se jeleny. Na třetího pak z opačné straně útočí lev.
    K záchraně je určena mozaika o rozměru 850 metrů čtverečních, která kdysi pokrývala podlahu lázně. Nyní ji před povětrnostními vlivy chrání vrstva písku. Podle odborníků je nejlépe zachovanou prací svého druhu na Blízkém východě a nejznámější na světě. Zumthora proslavily mimo jiné jeho náboženské stavby. V Jerichu chce z dřevěných trámů z  libanonského cedru postavit mřížoví, které bude spočívat na 16 betonových sloupech. Osmnáctimetrová stavba bude přikryta bílou plachtovinou, která propustí přírodní světlo a umožní také odvětrávání. Nad mozaikou pak povedou vysuté lávky, z nichž si budou moci návštěvníci vzácnou podlahu prohlížet.
Autor: ČTK, 24.01.11 00:25
Návštěvnost: 6887 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Klasická restauratérská práce :) Johansen 24.01.11 22:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.