Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum hornictví Allmannajuvet v norském Sauda od Petera Zumthora

Norsko je zemí, která si zakládá na svých přírodních krásách, o něž se s návštěvníky dělí prostřednictvím sítě turistických tras osázených drobnými architektonickými klenoty vyhlídkových plošin, silničních odpočívadel nebo veřejných toalet.
Aktuálně bylo na jihu Norska poblíž přístavního města Sauda dokončeno malé muzeum hornictví připomínající krátké období (1882-98), kdy horníci za nelidských podmínek dolovali z hory Allmannajuvet zinkovou rudu. Z tisícimetrových podzemních chodeb úzkými otvory vynášely na povrch kameny, které se soutěskami na koních dopravovaly k fjordům a odtud pak putovaly loděmi do Anglie. Během šestnácti let se tu vytěžilo přes 12000 tun zinkové rudy.
Autorem hornického muzea Allmannajuvet je švýcarský architekt Peter Zumthor, jehož koncept se skládá ze tří staveb: muzeum s výstavním prostorem, kavárna a toaleta. Dehtem impregnované dřevěné domy svou barvou i konstrukcí připomínají nelehké období. Převýšené objekty jsou na skalistý terén posazeny na vysokých dřevěných nohách a stěny mají vnitřní stěny potažené jutou fixovanou akrylátem. K vyrovnání plošin parkovacích stání musely nově vzniknout opěrné stěny z kamene vysoké až 18 metrů.
Přestože dřevěná konstrukce a spoje jednotlivých prvků vypadají velmi jednoduše, vznikly desítky variant a projekt je domyšlen do takových podrobností jakými jsou jídelníček v kavárně, muzejní instalace nebo knižní publikace.

Více informací >
Autor: Petr Šmídek, 19.11.16 12:00
Návštěvnost: 1228 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.