Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Radovan Lipus: Šumné české stopy v Japonsku I. - Jan Letzel

Radovan Lipus – Šumné české stopy v Japonsku I.: architekt Jan Letzel

24. února 2011 v 18:00 v ostravském antikvariátu a klubu Fiducia

Teskné osudy lidí, dramatické příběhy staveb. Další z cyklu filmových pořadů věnovaných českým architektům v zahraničí, se jmenuje Šumné stopy. Radovan Lipus s Davidem Vávrou se v nich věnují působení českých architektů v zahraničí. Přednáška „Šumné české stopy v Japonsku I.: architekt Jan Letzel“ se bude věnovat tomuto mimořádnému českému architektovi, jehož život byl pevně spjatý s Japonskem počátku 20. století, a jenž se proslavil jako autor paláce v Hirošimě. Dóm v Hirošimě se stal symbolem až „díky“ atomové bombě. Tato stavba však byla zajímavá už řadu let předtím. V době svého vzniku v roce 1915 byla nejvyšší budovou ve městě a představovala dokonalou ukázku kombinace evropské a japonské architektury. Není divu, vždyť jejímu autorovi Janu Letzelovi se říkalo „jókon wasai“ – člověk s evropským myšlením a japonským cítěním. Mladému architektovi, který do Japonska přivezl evropský styl architektury, se od počátku dařilo. Dostával zakázky na restaurace, hotely i univerzitní budovy. Úspěšný architekt se záhy přestěhoval do Tokia, kde si otevřel samostatnou kancelář přímo v centru velkoměsta. V roce 1909 spojil síly s českým architektem Karlem Horou. Kvůli zakázkám cestovali po celém Japonsku. Po stopách českého architekta se vydali loni na podzim režisér Radovan Lipus, architekt a herec David Vávra spolu s ředitelem Českého centra v Tokiu Petrem Holým, který se osudům českých architektů v Japonsku dlouhodobě věnuje.

Radovan Lipus – autor úspěšného televizního cyklu Šumná města a Šumné stopy, pod kterým je autorsky podepsán společně s architektem Davidem Vávrou. Krátce působil v Činoherním klubu a od roku 1992 v angažmá činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, hostoval např. v Národním divadle, Komorní scéně Aréna, Těšínském divadle, Moravském divadle Olomouc, Národním divadle Brno, Divadle ABC, Divadle na Vinohradech a dalších divadlech. Vyučuje na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a na DAMU, publikuje prózu i fejetony a spoluúčinkuje v komorním pořadu Stesk kavárenského povaleče.
Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia
Vložil: Tisková zpráva, 30.01.11 18:35
Návštěvnost: 8470 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.