Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Knihovna a architektura - 5. mezinárodní seminář

Ve dnech 6. - 8. září 2009 se uskuteční Knihovnou UP Olomouc pořádaný seminář Knihovna a architektura. Oproti předchozím ročníkům se bude konat výjimečně v Praze, konkrétně v Národní technické knihovně a to přesně před slavnostním zahájením jejího provozu.
Od roku 2001, kdy se konal historicky první seminář, se bude jednat o celkově již páté setkání. Naše půlkulaté jubileum přitom člověka přímo vybízí k malé bilanci toho, jakým způsobem se vztah knihovna-architektura vyvíjel a vyvíjí v čase, jakými peripetiemi procházela péče o budovy knihoven v České republice. Aniž bychom chtěli zabíhat do přílišných detailů, můžeme konstatovat, že po řadu desetiletí stála tato oblast zcela mimo okruh zájmu – vývoj stagnoval. Budovy knihoven zastarávaly a péče o ně byla celkově zanedbávána, dialog mezi architekty a knihovníky nebyl na potřebné úrovni. Poté však došlo k potěšitelné změně. A to hned z několika úhlů. Otevřely se široké obzory, lidé se naučili skloňovat jména jako Rem Koolhaas nebo Frank Gehry... Spolupráce mezi architekty a knihovníky se začala vyvíjet a zlepšovat, přišel zájem investorů a samozřejmě také laické veřejnosti. Nyní se zdá, že starým a nevyhovujícím knihovnám začíná být pomalu, ale jistě odzvoněno. Desítky knihoven prochází rekonstrukcí a řada dalších se buduje.1 A jak do tohoto vývoje zapadá historie semináře Knihovna a architektura? Je s ním nerozlučně spjata. Byli jsme formováni aktuálními problémy a pokoušeli jsme se na ně zpětně reagovat. Koneckonců nahlédneme-li jen namátkou do dřívějších témat semináře, objeví se před námi komtury některých otázek, které jakoby se snažily charakterizovat danou dobu. V roce 2001 to byly velké zahraniční inspirace, lidé se rozhlíželi okolo a jezdili se učit a poznávat, jak se to dělá jinde. Třetí seminář v roce 2005 se zaměřil zase na oblast interiérů knihoven a řešil problematiku vhodnosti nábytku a celkového vybavení prostor knihoven. Do jaké míry se s těmito tématy podařilo na seminářích vyrovnat je již otázkou pro někoho jiného. O jistém úspěchu každopádně svědčí skutečnost, že se letos seminář dočká již zmíněného pátého pokračování.
A stejně jako v minulých letech, i nyní bychom se rádi zaměřili na aktuální téma, kterým by se měla stát budoucnost Národní knihovny v Praze. Již řadu let pozorně sledujeme úsilí Národní knihovny o zlepšení jejích služeb a to buď přestavbou a restrukturalizací současné budovy Klementina nebo výstavbou nové budovy. Věříme, že právě nyní, ve chvíli, kdy diskuze o budoucnosti Národní knihovny poněkud uvízla na mrtvém bodě, nastává ten správný okamžik k jejímu opětnému otevření. A to za účasti zástupců odborníků z různých názorových táborů, kteří se zamyslí nad nosnou otázkou, zda je potřeba postavit novou budovu nebo renovovat současnou. Organizátoři semináře Knihovna a architektura se pokusí vytvořit podmínky pro uskutečnění otevřeného dialogu kolem kulatého stolu o knihovně, která je symbolem vzdělanosti a kultury naší země.
Věříme, že účast manažerů českých i zahraničních knihoven, architektů, kteří se o výstavbu nových knihoven zajímají nebo je sami projektují, a dalších hostů bude zárukou potřebné kvality a úrovně.

Seminář opět organizuje Knihovna UP pod záštitou rektora Univerzity Palackého v Olomouci a bude finančně zajištěn z prostředků sponzorů, grantů a s finanční podporou Asociace knihoven vysokých škol.
Na organizaci semináře se stejně jako každým rokem podílejí:
Prof. ing.arch. Miroslav Masák – člen českého komitétu ICOMOS, organizace UNESCO pro ochranu kulturního dědictví a člen představenstva České komory architektů.
PhDr. Ladislav Kurka – zabývá se soustavně problematikou výstavby knihoven, přednáší ji na Vyšší škole informačních studií v Praze a patří v této oblasti k vyhledávaným odborníkům.
Ing. Martin Svoboda – ředitel STK, jemuž je oblast výstavby knihoven blízká z důvodu jeho aktivního podílu při zadání projektu stavby Národní technické knihovny v Praze, jejíž provoz bude zahájen v září letošního roku.

Registrovat se je možné na adrese: http://library-architecture.upol.cz/2009 (zde i podrobnější informace k semináři)

Zdroj: Knihovna UP Olomouc
Vložil: Tisková zpráva, 23.06.09 16:20
Návštěvnost: 4869 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.