Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
VERSUS ARCHITEKT v akademickém roce 2007/2008
VERSUS ARCHITEKT v akademickém roce 2007/2008

V letošním akademickém roce se budou opět konat setkání nad architekturou VERSUS ARCHITEKT. Po loňské řadě osmi večerů v prostorách Českého centra Praha, kde se setkalo na čtyři desítky hostů vztahujících se k architektuře, bude letos cyklus probíhat ve spolupráci s Domem umění města Brna a s laskavou podporou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Připravované večery, jejichž dramaturgii zajišťuje studio A1Architects, budou zaměřeny na problematiku veřejného prostoru - MĚSTO VERSUS ARCHITEKT.
Setkání se budou zabývat těmito a podobnými otázkami: Co to je veřejný prostor? Kdo je to veřejnost? Jak máme se společným prostorem nakládat a jak nikoliv? Komu náleží právo rozhodovat? Existují alternativy k našim městům a vesnicím? Co je to město a co je to krajina?

Témata brněnského cyklu budou následující:

1) PLÁNOVÁNÍ VERSUS ARCHITEKT (středa 21.11.07, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Plánovat, či neplánovat? Co to přesně znamená? Je vůbec ještě možné řídit uspořádání města? Jak a co má být cílem? Jaké jsou alternativy ke stávajícímu systému? Co je na něm dobře a co ne? Funguje to někde? Kde, jak a proč? Pokud plánovat, tak kdo by to měl dělat a kdo ne?

Hosté: Zdeňka Vydrová, Roman Koucký, Radek Kolařík, Petr Pelčák.

2) DOPRAVA VERSUS ARCHITEKT (neděle 20.02.08, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Je mobilita naše vítězství či prohra? Nese snadná mobilita náklady jež vyvolává? Pokud ne, kdo je nese? Je možné zacházet s auty alternativně? Směřujeme k americkému modelu? Lze ještě vytvářet smysluplné urbanistické formy a integrovat do nich současné dopravní nároky? Jaká je budoucnost dopravy? Kde se naše nároky zastaví?

3) URBANIZACE VERSUS ARCHITEKT (středa 05.03.08, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Jaké jsou vyhlídky našich měst a jejich okolí? Co hrozí a co nás nemine? Co je na tom dobrého a proč? Existují alternativy? Co dělá současné město s člověkem? Jak žít ve městě, jehož podobu jsem si nevybral? Mám šanci něco ovlivnit? Mají veliké koncepce smysl?

4) KRAJINA VERSUS ARCHITEKT (středa 16.04.08, 19:00 hod, Dům Pánů z Kunštátu)
Existuje ještě krajina? Co to je a jak s ní zacházet? Čím je krajině město a městu krajina? Lze ji ochránit před urbanizací? Je to třeba? Lze krajinu vylepšit a lze ji poškodit? Na co se máme v souvislosti s ní ptát? Je krajina smrtelná?Kromě brněnského cyklu připravuje VERSUS ARCHITEKT na rok 2008 i dvojici pražských přednášek Japonského architekta Terunobu Fujimori. Kromě aktivní projekční praxe je Fujimori zároveň historikem architektury a od roku 1985 působí jako profesor a vedoucí ateliéru na University of Tokyo. V roce 2006 se mohli evropští architekti setkat s jeho tvorbou v rámci benátského Bienále architektury v japonském pavilónu, kde prezentoval svou tvorbu a teoretickou práci skupiny ROJO, jejímž je členem. Fujimori je v současnosti vedle Tadaa Anda, Kenga Kumy nebo Toya Ita přední osobností japonské architektonické scény. Poslední v angličtině vydanou publikací, která prezentuje jeho dílo společně s architekty Isozakim, Andem a Kumou, je kniha věnovaná současným realizacím čajových domů v Japonsku.

Vedle vlastní tvorby je osobnost architekta Fujimoriho velmi zajímavá z pohledu historie české architektury. Jako historik se zabýval vlivem architektů českého původu na japonskou modernu. Architekti Raymond, Letzel a Feuerstein jsou společně s Frank Lloyd Wrightem v Japonsku důležitými jmény a milníky ve vývoji místní architektury 1. poloviny 20. století.VERSUS ARCHITEKT je občanské sdružení, jehož ambicí je kombinovat mezioborové pohledy, pojmenovávat problémy a zasadit se o propagaci rozmanitých názorů v oblasti architektury skrze shromažďování mozaiky pohledů a osobitých postřehů jako podkladu pro zvýšení obecné informovanosti, otevřenou diskusi a přátelskou konfrontaci umožňující vzájemnou korekci. Na tomto základě pak organizátoři angažují přední kulturní osobnosti do diskuze o aktuálních tématech. Každý večer probíhá individuálně podle dohody, požadavků a počtu sezvaných hostů.

Z každého setkání VERSUS ARCHITEKT je pořizován separátně zvukový a audiovizuální záznam všech vystoupení a následné diskuze. Dále je pořízen textový souhrn samostatných příspěvků, z nichž některé zásadní jsou poskytnuty autory k publikování v přesném znění. Setkání probíhá za účasti publika, je vždy přenášeno živě na internetu prostřednictvím portálu www.archiweb.cz, a posléze jsou tyto záznamy zpřístupněny na oficiálních webových stránkách www.versusarchitekt.cz. Po oficiálním ukončení večera zůstávají prostory Domu Pánů z Kunštátu nadále otevřeny a setkání volně pokračuje v neformálním duchu.

Srdečně zveme odbornou i laickou veřejnost.
Vstup volný
Zdroj: Jakub Filip Novák
Vložil: Tisková zpráva, 07.11.07 00:10
Návštěvnost: 6510 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Duben 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.