Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Archterapie - přednáška Martina Rajniše

Druhým hostem cyklu Archterapie byl Martin Rajniš, který před pěti lety pomohl rozběhnout maratón přednášek Kruhu a teď se stal prvním, koho Kruh podruhé vyzval, aby znovu přišel. M.R., který v roce 1997 jako profesor VŠUP opustil akademickou půdu, aby se mohl naplno věnovat projekční praxi, nezaváhal ani na chvíli.
Přednáška s názvem „Stavba a právo na vzpouru“ byla rozdělena do dvou hodinových bloků. V první, těžké a teoretické, části nazvané „Vzpoura“ kritizoval společenské poměry uplynulých desetiletí a ve druhé odlehčenější části pojmenované „Stavba“ se dostal k vlastním projektům vzpurných domů. I když se i zde navážel do neoblíbených „slimáčků“. Na úvod nabídl všem přítomným občerstvení, po kterém se zaprášilo dříve než skončil první přednáškový blok. Jedno pohoštění mělo diváky vybudit k pozornosti a druhé naopak navodit uvolněnou atmosféru.
Teoretickou část vzal hodně poctivě a od základů, kdy mu bylo v roce 1949 pět let a přišlo jeho první jiskření ve vztahu s vládnoucí garniturou. Že geniální vzpoura není násilná vzpoura mu došlo po dalších neúspěšných bojích a tak se rozhodl dělat raději architekturu. Za pomoci internetu i svých přátel nabídl praktické i teoretické způsoby jak může občan rovnocenně jednat s úřady. Svými slovy neprovokoval k násilí, ale k vlně permanentní klidné vzpoury. Dva týdny před parlamentními volbami se M.R. propracoval přes Čapkovy alegorické mloky (Válka s mloky), roboty (R.U.R.) až ke slimáčkům (Ze života hmyzu) dusícím tuto zemi. Díky Štěpánovi Liškovi jsme se mohli přiučit i několik latinských pojmů z teorie práva. Aby před přestávkou trochu odlehčil atmosféru, tak se M.R. rozvyprávěl o jedné ze svých dalekých výprav.
Druhou část začal vzpomínkou na své neúspěšné osobní vzpoury. Pomalu převedl řeč na vzpouru proti plánování, což doprovodil úžasnými příklady světové architektury bez architektů, a pak představil několik vlastních projektů dřevěných domů, které díky všem různým „slimáčkům“ zůstaly dodnes na papíře. Paragraf 103 nového stavebního zákonu mu však nakonec umožnil některé dřevěné stavby zrealizovat. Jedna z nich byla minulý týden vztyčena nedaleko chaty našeho bývalého premiéra.
M.R. celou dobu mluvil o tom, co nás všechny trápí, s čím musíme žít a každodenně se potýkat. Nepředváděl žádné filosofické přemety ani konstrukční úlety, ale zdravé uvažování a racionální způsob stavění.
Autor: Petr Šmídek, 16.06.06 06:00
Návštěvnost: 9117 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.