Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Archterapie - přednáška Projektil architekti

V rámci festivalu 4+4+4 dny v pohybu se v opuštěné stomatologické poliklinice v Jungmannově ulici konaly tři přednášky Kruhu a jedna jarní architektonická procházka. Poezie Kruhu spočívá v tom, že se nechová staticky, nemá své stálé sídlo pro pořádání přednášek. Namátkou vzpomenu pět různých míst, kde se konaly jejich přednášky - Nod Roxy, divadlo Ponec, kavárna Indigo, prostor Preslova, čistírna v Bubenči.
Po dvouletém bloku švýcarských přednášek přišli na řadu opět čeští architekti. Černým koněm týdenního cyklu měl být Martin Rajniš, který už jednou v rámci Kruhu přednášel - bylo to na vůbec první veřejné akci Kruhu 1. března 2001.
Prostředím mi opuštěná stomatologická poliklinika připomínala někdejší židovskou školu v Berlíně, kde před dvěma měsíci skončila jedna z částí berlínského Bienále. Připomínala se mi i myšlenkou - k prasknutí naplnit uměním opuštěný dům v centru města. Po vstupu vás úzký plastovými závěsy vymezený koridor zavedl na malý dvůr a hlavně do přednáškového sálu, kde bylo snad všechno netradiční. Trojice obsluhující na baru v zadní části sálu byla převlečena do pyžama a ověšena bizardními doplňky. Olupující se strop podepíraly lesklé kovové sloupy, barový pult dotvářely postelové matrace a DJ navíc zpříjemňoval přednášku slabým hudebním podmazem. Když zklamala technika, tak přednášející neváhal improvizovat s násadou od koštěte a použít ji jako ukazovátko.
Tvorba Projektilu je natolik známá, že zprvu šlo hlavně o to zmínit, co nového se s knihovnami děje. Od vyhraných soutěžní uběhl nějaký čas a jedna z knihoven už stojí ve hrubé stavbě. Spoustu času Brychta strávil představováním spolupráce s různými umělci. Že Projektil není kanceláří několika málo knihoven nakonec dokázala neznámá realizace ekologického střediska ve Sluňákově nebo soutěžní projekt opery do rakouského Lince. Na otázku z publika jestli nemají nějaký zaručený recept jak vyhrávat soutěže, Brychta odpověděl, že zas tak moc často nevyhrávají, čímž všechny přítomné pobavil. Další poznámka směřovala k přiléhavému názvu kanceláře, potom co tak “bleskově” odprezentoval svoje projekty.
Roman Brychta na závěr přednášky pokřtil pivem nový dvoudílný sborník Kruhu s podtitulem Napříč švýcarskou architekturou. Sedmdesátistránkový sešit se až na dvě výjimky (J.Kaplický a E.Jiřičná) věnuje švýcarským tvůrcům, kteří do Praze přijeli přednášet mezi lety 2003-05.
Lidé uvyklí na přednášky světový jmen, kde komunikativně zdatná hvězda odprezentuje svoje nejaktuálnější projekty a po nulové odezvě publika se všichni rozejdou domů, byli možná zaskočeni změnou. Po akci Vás odtud nikdo nevyhazoval (což se nikdy na žádné z akcí Kruhu nestávalo, ale museli jste se po skončení přesunout do okolních hospůdek) a mohli jste tu debatovat ještě dlouhé hodiny. Šlo o společenskou událost, kde byla přednáška jen jedním z bodů programu. Tím, že se cyklus konal v rámci mezinárodního divadelního festivalu, kde se vystavovalo umění, netvořili publikum a osazenstvo na baru výhradně architekti, ale také lidi z ostatních uměleckých oborů.
Autor: Petr Šmídek, 08.06.06 10:20
Návštěvnost: 10333 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
projektil ag 09.06.06 16:30
ledoborec Petr Šmídek 09.06.06 19:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.