Katedrála Notre-Dame schraňuje historické poklady

Publisher
ČTK
16.04.2019 13:15
Paříž - Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou poničil v pondělí požár, schraňuje relikvie uctívané katolíky, pozoruhodné varhany a mnoho uměleckých děl, napsala agentura AFP.


Tento klenot gotiky, vydrancovaný a poničený za francouzské revoluce a pak znovu při nepokojích v roce 1831, již přišel o část mistrovských děl. Liturgický poklad patřil k nejbohatším ve Francii, než zmizel v roce 1789, ale postupně byl obnoven.

"Zaměstnanci Notre-Dame, architekti, pracovníci ministerstva kultury se zmobilizovali, aby hasičům objasnili, jaká díla bylo záhodno zachránit za každou cenu," řekl dnes stanici RTL náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez.

Nejvzácnější památkou schraňovanou v Notre Dame je trnová koruna, která, jak věří katolíci, byla položena na hlavu Ježíše Krista těsně před ukřižováním. Skládá se podle webu katedrály z věnce o průměru 21 centimetrů z propletených větviček, na kterých byly trny, svázaných zlatými nitěmi. Tuto relikvii se v pondělí podařilo zachránit z plamenů, stejně jako roucho sv. Ludvíka, jak uvedl představený chrámu.

Kromě trnové koruny Notre-Dame uchovává další dvě relikvie z umučení Krista: část kříže a hřeb z ukřižování.

Kromě toho se tři relikvie nacházely v kohoutu na věžičce, zvané sanktusník, která se zhroutila pondělí večer: dílek z trnové koruny a z ostatků sv. Diviše (Saint Denis) a sv. Jenovéfy (Sainte Geneviève).

Mezi třemi varhanami Notre-Dame vynikají velké varhany s pěti manuály (klaviaturami), 109 rejstříky a téměř 8000 píšťalami. Postaveny byly původně v 15. století a postupně se zvětšovaly, až v 18. století dosáhly současné podoby. Revoluci přečkaly bez újmy, "bezpochyby díky interpretaci vlastenecké hudby", jak se praví na webu katedrály.

Tři rozety, kruhová vitrážová okna představující rajské květy, vznikly ve 13. století a od té doby byly několikrát zrenovovány. Dvě největší, severní a jižní, mají průměr 13 metrů. V medailonech jsou tu zobrazeni proroci, svatí, andělé, králové, scény ze života svatých. Tři rozety ve svém středu zobrazují Pannu Marii, Ježíše jako dítě a Krista.

Ve svatyni, opírající se o jihovýchodní sloup příčné lodi, se nachází socha Madony s dítětem z poloviny 14. století, která je nejznámější ze 37 zobrazení Panny Marie v katedrále.

Za oltářem se nachází monumentální Pieta, kterou vytvořil sochař Nicolas Coustou v letech 1712 až 1728 na zakázku Ludvíka XIV. Vyhověl tak přání svého otce Ludvíka XIII.

Minulý čtvrtek bylo 16 měděných soch zobrazujících 12 apoštolů a čtyři evangelisty odvezeno z věže katedrály k opravě, a tak unikly pohromě.

Sdružení pařížských zlatníků mezi léty 1630 až 1707 darovala katedrále každého 1. května obraz na velkém plátnu. Z těchto 76 velkých "májových" pláten se v současnosti 13 nachází v různých kaplích katedrály.

Na západní stěně kaple sv. Viléma (Saint-Guillaume) visí jeden z nejkrásnějších obrazů katedrály, Navštívení Panny Marie, které namaloval malíř Jean Jouvenet (1716) jako mistrovské dílo osmnáctého století.

V jižní věži se nachází největší zvon katedrály zvaný Čmelák. Vyzvání o hlavních katolických svátcích a při významných událostech. Byl odlit před více než 300 lety a jeho kmotr Ludvíkem XIV. jej pokřtil Emmanuel. Váží 13 tun a jeho srdce, zavěšené uprostřed těla zvonu jako jeho bicí součást, váží 500 kg, dodala AFP.
0 comments
add comment

Related articles