Návrh stavebního zákona je podle vedení Prahy nedodělaný

Vložil
ČTK
04.03.2019 16:00
Praha

Praha - V návrhu stavebního zákona je třeba posílit roli samosprávy, dořešit otázku tzv. dotčených orgánů a vlastnických práv. Novinářům to dnes řekla radní Hana Marvanová (za STAN). Návrh je podle ní nedodělaný. Nový stavební zákon chystá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), podle úřadu má zkrátit povolovací řízení. Proti němu se kromě Prahy v uplynulých týdnech postavili například ochránci přírody a zástupci KDU-ČSL.


Nedořešena je podle Marvanové například otázka tzv. dotčených orgánů, které se k projektům vyjadřují. Začlenit všechny kompetence dotčených orgánů do jediného rozhodnutí stavebního úřadu je podle ní nereálné. Některé dotčené orgány by proto Praha chtěla ponechat vně stavebního úřadu. "V tomto směru není ten vládní návrh vůbec dopracován," řekla Marvanová.

Praha chce v návrhu dále posílit vliv samosprávy v rámci územního plánování a rozhodování o povolování stavby. "Představa, že obec nebude mít vůbec žádný vliv ve stavebním řízení, je nesmysl. Ať má vliv jako každý jiný účastník a může se vyjádřit. Samozřejmě rozhodnutí pak udělá stavební úřad," řekla Marvanová.

Zpochybnila také tzv. fikci souhlasu, kdy se má nečinnost úřadu do 30 dní považovat za souhlasné stanovisko. Podle Marvanové hrozí, že by řízení mohla skončit u soudu a zastavit se tak. Další připomínky Prahy se týkají ochrany vlastnického práva. "Domnívám se, že není možné, aby stavební řízení rezignovalo na ochranu dotčených vlastníků," řekla Marvanová.

Pokud vláda nevezme připomínky v potaz, mohl by podle Marvanové vzniknout chaos. Město podporuje urychlení výstavby, ale vládní návrh musí být dopracován, dodala.

Proti návrhu zákona se kromě Prahy staví Český svaz ochránců přírody. Návrh podle něj popírá veřejné zájmy jako ochrana přírody či památková péče i práva sousedních vlastníků. Podle KDU-ČSL je návrh nekoncepční a tím, že ho připravovala Hospodářská komora ČR, nahrává investorům. Také lidovci uvedli, že nezohledňuje ochranu životního prostředí nebo památek.

Nový stavební zákon má podle MMR zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se sloučí a měl by také vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Návrh počítá s tím, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dní, bude platit tzv. fikce souhlasu. Stavbu nepůjde povolit dodatečně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články