Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Fragnerova galerie představuje současnou vinařskou architekturu

Praha - Nejvýznamnější středoevropské architektonické počiny související s vinařstvím představuje výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Její součástí je i mezinárodní sympozium na téma víno a architektura, jehož se účastní architekti i vinaři ze zemí s bohatou vinařskou historií: Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Maďarska, Slovinska a Itálie.
    Pořadatelé chtějí architekturu vinařství prezentovat jako kulturní i společenský fenomén, jako spojnici tradičního řemesla a současných technologií i progresivního designu. Největší rozmach ve výstavbě nových vinařství v regionu zaznamenává především Rakousko, ale tento trend se začíná objevovat i v České republice a ostatních vinařských lokalitách střední Evropy.
    "Souvisí to s všeobecnou obrodou vinařství, ale také s celospolečenským doceněním architektury jako kulturního fenoménu. Čeští či moravští vinaři oslovují přední architekty a vedou s nimi dialog při projektování nových vinařských celků, které se stávají novými vizuálními ikonami vinařských lokalit," řekl před zahájením výstavy její kurátor Dan Merta.
    Jakub Fišer z pořádající galerie uvedl, že pro odborníky může být výstava přínosná v tom, že spatří všechny stavby pohromadě a mohou je srovnávat. "Pro laickou veřejnost jsme chtěli připravit především zážitek, přes který mohou oba fenomény vnímat," řekl.
    Jednotlivá vinařství se prezentují prostřednictvím fotografií v tabletech umístěných na vinařských sudech; nad nimi jsou zavěšené lahve z daného vinařství, lidé tak poznají i jejich etikety. Na stěnách jsou plánky staveb doplněné kouskem země a kamení v pytlíčku. V celé výstavní síni je pak na zemi sláma. Návštěvníci dostanou k zakoupené vstupence sklenku vína z jednoho z prezentovaných vinařství.
    Výstava v Praze potrvá do 26. ledna, poté se představí ve Wroclavi, Bratislavě a Budapešti a později i v dalších zemích, jejichž vinařství se na výstavě prezentují. Z míst na území České republiky výstava představuje moravská vinařství Sonberk z Popic, které je známé svojí novostavbou od architekta Josefa Pleskota. V Popicích sídlí také vinařství Gotberg, jehož stavba vyrostla podle projektu ateliéru Bukolsky architekti.
    Vinařství Krásná hora ve Starém Poddvorově má novostavbu ateliéru Létající inženýři, kteří se drželi tradiční podoby místní architektury, rekonstrukci vinného sklepa U Modráka ve Vrbovci od Jana Hory a Barbory Zmekové pak dostatečně proslavilo čestné uznání v rámci letošní soutěže Grand Prix architektů.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 02.12.13 21:40
Návštěvnost: 3280 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.