Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
LOGIN  (permanent)
User:
Password:
Lost password?
New user registration
archiweb

SEARCH   in      
Co všechno potřebujete vědět, když navrhujete interiéry s použitím LED osvětlení? To se dozvíte na konferenci „Světlo v praxi“, která se koná 21.9.2017 na Praze 6.Ve zkratce:
Se zdroji LED se již dlouhou dobu setkáváme např. v elektronice nebo v automobilovém průmyslu, kde se používají především jako kontrolky. Až výrazný růst technických parametrů umožnil širší využití zdrojů LED. Jedná se především o měrný výkon, index barevného podání a životnost.

Při nákupu LED zdrojů je důležité sledovat všechny tyto parametry: světelný tok, příkon světelného zdroje, teplotu chromatičnosti, index barevného podání a životnost světelného zdroje.

Zdroj HALLA, a.s.

Při výběru vhodného svítidla musíme respektovat typ prostoru a prostředí v něm. Nemůžeme posuzovat pouze design svítidla. Základním parametrem je samozřejmě dostatečná hladina osvětlenosti v luxech. Pro bytové prostory jsou požadované hladiny uvedeny v normě ČSN 734301. Pro vnitřní pracovní prostory je základní normou z hlediska osvětlení ČSN EN 12464-1. Zde jsou zatříděny jednotlivé pracovní prostory a k nim přiřazeny požadované parametry osvětlení. Tato norma je navíc závazná díky vyhlášce.

Je nutné vybrat svítidlo s dostatečným světelným výkonem. Výpočet osvětlení se nejčastěji provádí pomocí výpočetních programů (např. Dialux, Relux, Wils apod.). Dále jsou v normě předepsány hodnoty rovnoměrnosti osvětlení, indexu barevného podání Ra, činitele oslnění UGR, případně teploty chromatičnosti Tc (viz. výše). Navržení soustavy tak, aby vyhověla i požadavku na činitel oslnění UGR je poměrně náročné a vyžaduje praxi v oboru. Některé firmy z tohoto důvodu hodnoty UGR ve výpočtech raději neuvádí.

Prostor musíme také posoudit z hlediska požadavku na krytí svítidla (odolnost proti prachu a vodě). Do většiny prostor (obchody, kanceláře, byty atd.) postačí stupeň krytí svítidla IP20. Pro vlhké a prašné prostředí je nutné navrhnout svítidlo s vyšším krytím. To se týká samozřejmě i svítidel do venkovního prostředí, kam doporučuji krytí min. IP65.

Podrobnější informace najdete v článku o LED zdrojích a svítidlech na http://svetlovpraxi.cz/category/svetlo/.

Program konference:

 

Na stránkách www.svetlovpraxi.cz si můžete rezervovat místo na konferenci.
Author: Tisková zpráva, 28.08.17 07:00
Attendance: 833 readers
Share: 
Send link to this page by email
Your name Your e-mail address
Message
Addresses  (comma separated)
Comments
Subject Author Date
show all comments add comment
Job find
Actuals
Event calendar
arrow
November 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Daily news
e-SHOP
BLOG - last articles
Last comments
BLOG - last comments
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
All materials shown on this web site are subjected to copyright (No.121/2000 Sb.). Any publication or distribution of the content is forbidden without a written consent of the provider.
archiweb.cz uses news agency reports of ČTK, which stipulates all copyright. Any publication or distribution of the content from ČTK sources is forbidden without a written consent of ČTK.