Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architekt, který učí lidi chodit, přiletí do Prahy

Nadace Partnerství a dánská ambasáda Vás srdečně zvou na
setkání s Janem Gehlem, dánským architektem a výraznou osobností v utváření veřejných prostranství.

Jan Gehl výrazně ovlivnil přístup urbanistů i architektů k utváření veřejných prostranství, a to na základě pochopení života společnosti, potřeb užívání i dalších sociálních vztahů souvisejících s veřejnými prostranstvími. Díky průzkumům "on site", tedy přímo na místě, navrhuje citlivé architektonické, urbanistické i organizační řešení jak v oblasti veřejných prostorů, tak celoměstských strategií. Nejvíce známou a dlouhodobě ověřovanou strategií je právě město Kodaň, kterou se od 60. let povedlo postupně přeměnit z města aut a prázdných ulic na město pro lidi plného života. Jako první ze severských měst zavedla Kodaň pěší zóny, postupně omezuje parkování v centrální části města, buduje příležitosti pro veřejný život ve městě. Proto se Kodaň postupně proměňuje - zmizelo 600 parkovacích míst a více jak polovina všech cest je realizována na kole.

Kde a kdy: Praha, středa 21. dubna 2010

Program návštěvy Jana Gehla:
10.00–13.00  prezentace na akci Cyklokonference 2010 (Ministerstvo dopravy ČR, nábř. L. Svobody 1222/12, Praha 1)
13:1515.00 konzultace projektu Strategie pro veřejná prostranství MČ Praha 10, možná spolupráce Gehl Architects na projektu (Praha 10 OÚR, Partnerství o.p.s.)
16:0017:00 procházka s Janem Gehlem (bude upřesněno)
17:3019:30 přednáška s diskuzí pro studenty architektury a odbornou veřejnost, zástupci médií (posluchárna  C223, FA ČVUT, Thákurova 7, Praha 6 - DejviceLively cities - živá města
(autor: Robert Sedlák z Nadace Partnerství)

Jan Gehl celý svůj profesní život zasvětil utváření živých měst - měst, kde lidé rádi pobývají na ulicích a náměstích, a to proto, že je tato veřejná prostranství svým uspořádáním lákají. Návrhy, jak vrátit do ulic a na náměstí lidi (namísto aut), vycházejí z dlouholetých průzkumů, jak lidé město obývají a co jim zde chybí. Jeho atelier Gehl Architects - Urban Quality Consultants vypracoval projekty pro mnoho světových metropolí i menších měst na všech obydlených kontinentech.

Návrhy vycházejí ze základního předpokladu, že v první řadě je třeba pro lidi zajistit pocit bezpečí (často stačí přítomnost jiných lidí v ulicích), pohodlí (pro chůzi i pobyt, rozhovor) a prožitek (příjemné měřítko budov, nabídku aktivit, mikroklima).

Gehl architects pracují nyní pro New York City a nedávno zrealizovali první úpravy na Broadway, kde byly rozšířeny chodníky, vytvořena pobytová místa a náměstíčka  s lavičkami, doplněny cyklopruhy. Gehlovci k tomu říkají: "Pokud je něco takového možné v New Yorku, je to možné všude".

"Let's put planning back on its feets!"  - "Vraťmě plánování zpět na nohy!" (Lars Gemzoe)
Koncept lively (soft) cities odpovídá na současné problémy, kterým čelí (už nejen) západní civilizace:
      - zdraví a obezita populace
      - mobilita a nefunkční doprava
      - životní prostředí
      - sociální aspekt - sounáležitost s místem, přímé mezilidské kontakty

"People first, please!" (Jan Gehl)
Jan Gehl a jeho tým vyvinuli unikátní pracovní postup založený na principu, že potřeby lidí jsou tím nejdůležitějším v městském plánování. 

Nejprve bereme v úvahu ŽIVOT, potom bereme v úvahu PROSTOR, a potom bereme v úvahu BUDOVYJan GEHL (1936) dánských architekt, leader vlastního ateliéru Gehl Architects - Urban Quality Consultants a emeritní profesor urbanismu na Škole architektury Královské dánské akademie krásných umění v Kodani. Působil také na mnoho dalších zahraničních univerzitách -Edinburgh, Vilnius, Oslo, Toronto, Calgary, Melbourne, Perth, Berkley, San José a Guadalajara. Jako konzultant působil a působí v mnoha městech v Evropě, severní Americe, Austrálii i Asii.
Je autorem mnoha knih o veřejných prostranstvích a urbanismu. Jeho první do češtiny přeloženou knihu Život mezi budovami vydala v roce 2000 Nadace Partnerství. Další český překlad knihy Nové městské prostory autorů Jan Gehl, Lars Gemzoe vydalo nakladatelství ERA v roce 2002. Poslední knihou přeloženou do češtiny je New City Life z roku 2006 pojednávající o proměnách městského života a přizpůsobování prostředí měst potřebám jeho obyvatel. V současné době připravuje Jan Gehl další knihu.
> www.gehlarchitects.com

Nadace Partnerství je nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje. Po celé České republice poskytuje nadační příspěvky neziskovým organizacím, školám, obecním úřadům i jednotlivcům. Nadace Partnerství podporuje šetrné formy turistiky, výsadbu stromů a ochranu přírody, využívání obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor, šetrnou dopravu a kvalitní a funkční veřejná prostranství v obcích a městech.  Do českého prostředí uvedla Nadace Partnerství v roce 2000 Jana Gehla překladem knihy Život mezi budovami. Ve svém programu Prostory a skrze svou dceřinou společnost Partnerství, o.p.s se Nadace Partnerství snaží propagovat a aplikovat Gehlovy myšlenky - konkrétně například Analýzou veřejného prostranství Zelného trhu v Brně, projektem Partnerství pro Budějovické náměstí v Praze nebo regenerací Benešovy třídy v Hradci Králové. Aktuálně se Partnerství, o.p.s podílí na zpracovávání Strategie pro veřejné prostory Prahy 10.
> www.partnerstvi-ops.cz
Zdroj: Nadace Partnerství
Vložil: Tisková zpráva, 16.04.10 23:40
Návštěvnost: 11698 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Architekt, který učí lidi chodit Vojta 17.04.10 12:00
lubrikant Vích 18.04.10 09:58
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.