Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Druhá přednáška z cyklu „Středy na AVU“

14. dubna 2010, 18:00, Digilab AVU (aula) – 3. patro
Akademie výtvarných umění, U Akademie 4, Praha 7

Zdeněk HÖLZEL, HLEDÁNÍ PRŮVODCE VZDUCHOLODÍ.
Vzdálené ozvěny ze světa: Archigram, McLuhan, Jencks, Venturi a česká architektura

SLOŽITOST VZDUCHOLODI
Manhattan zakryt kupolí! Kráčející města! Mobilita! Odtržení od Země! Domy z továrny! Kapsle! Věže! Rakety! Vše nově! Konstrukce našikmo! Je síla architektury v průmyslu, letectví, automobilismu, lodích a ponorkách, vznášedlech? Nefunkční funkcionalistické domy bourány! Jak uniknout stržení do víru Maelströmu? Svět už není moderní, jsme post? Predikce budoucnosti – kde budeme žít zítra? Co je řečí a významem architektury? Kde je průvodce zmatkem? Architekti sami? Jsou –ismy opravdu –wasmy? Je složitost lepší než jednoduchost? A protiklady?
Takové obrazy a slova k nám doléhala v 70. letech. O to naléhavěji, že z dálky a do teoretické pouště.  Jak se s tím tehdy vyrovnávali noví architekti: hledáním průvodce, čtením, překlady, interpretací, pátráním po  smyslu. Je Venturiho Složitost a protiklady (1966) po Le Corbusierově K architektuře (1923) nejdůležitější úvahou o architektuře 20. století? Dočkáme se další po uplynulých 43 letech?

Zdeněk Hölzel je praktikující architekt, většinu staveb realizoval s Janem Kerelem (Rodinný dům v Turnově, Vazárna věnců na Žižkově, urbanismus + parter + náměstí + školy + bytové domy Panorama, Högerova a Kaskády na Barrandově, Bydlení Cibulka, Hybšmanka, Nová Harfa, Palác Myslbek a Palác Křižík, Smíchov-Gate a Teta Jungmannova, školy v Mikulandské, vlastní kancelářský dům v Košířích, rodinné domy Turnov, Slivenec, urbanismus a náměstí Západního města aj.). V 70. letech se zajímal o teorii – vedle různých nepublikovaných překladů (Alexander, Smithson, Rowe, Cook, McLuhan..) přeložil a s přáteli v samizdatu vydal Jazyk post-moderní architektury Ch. Jenckse a vlastní překlad Složitosti a protiklady R. Venturiho. Zakládal Komoru architektů a v roce 1990 ateliér AHK architekti.

Termíny dalších přednášek:
28. 4. 2010 Rostislav Švácha / 12. 5. 2010 Osamu Okamura

Zdroj: VVP AVU
Vložil: Tisková zpráva, 09.04.10 00:55
Návštěvnost: 5161 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.