Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lev opět na Pražském hradě

Ve čtvrtek 26. listopadu v 17 hodin  proběhne v Mladotově domě na Pražském hradě přednáška týkající se aktuální architektonické úpravy  severního vstupu Hradu.
      Tématem přednášky Marka Štěpána je místo po levé straně Pacassiho brány, které zelo ještě loni prázdnotou. Když jste přicházeli na Pražský hrad ze severu po Prašném mostě, určitě jste si jej nevšimli a ani se zde nezastavili. Nyní má nový příběh - nově vybudovanou pochozí platformu s plastikou heraldického lva, symbolicky hlída- jícího vstup do Hradu. Stejně jako toto místo, má svůj příběh i plastika lva a architektura pod ní.
      Plastika lva Vincence Makovského byla dříve umístěna na II. hradním nádvoří v rámci úprav, které navrhoval Jaroslav Frágner. Poté co její pendantiv při autonehodě prasknul a lev se pádem rozbil, byl lev umístěn do depozit, kde ležel více než 20 let.
Nádhernou plastiku nebylo možné vrátit na původní místo, protože vstup do KPR z II. nádvoří nyní  zdobí markýza architekta Šípka a obě tato díla by si navzájem nevhodně konkurovala. Byla proto vytipována další místa převážně na nádvořích Hradu a odborně posuzována jejich vhodnost.
      Jako nejvhodnější se ukázalo místo před severním vstupem do vnitřního hradu před Pacassiho branou. Severní vstup do Pražského hradu prošel za poslední století urbanistickým skokem - z hospodářského vjezdu se stal hlavním nástupem. Těmto změnám jde v ústrety i tato komorní Štěpánova urbanistická intervence.
Autor: Tisková zpráva, 24.11.09 00:15
Návštěvnost: 8449 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
skvělé zdenek franek 24.11.09 08:53
místo dobré, Vích 24.11.09 10:10
Lev Pavel Nasadil 24.11.09 10:57
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.