Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Křest knihy J. Hoffmann a přednáška K. W. Fostera v Brtnici

Křest knihy Josef Hoffmann. Autobiografie a přednáška předního teoretika světové architektury Kurta W. Forstera Nezapomenuto: Živé vzpomínky v architektuře v rámci stálé expozice Josef Hoffmann: Inspirace v Muzeu Josefa Hoffmanna.

Neděle 25. října 2009, v 15 hodin

Náměstí Svobody 263, Brtnice u Jihlavy

Muzeum Josefa Hoffmanna je společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a MAK Vídeň.

Nedělní odpoledne 25. října 2009 je v Rodném domě Josefa Hoffmanna věnováno hned dvěma významným událostem. Uskuteční se zde křest dlouho očekávané publikace Josef Hoffmann. Autobiografie a do Brtnice zavítá významný teoretik světové architektury Kurt W. Forster.
Vydání autobiografie Josefa Hoffmanna připravily Moravská galerie v Brně společně s MAK — Rakouským muzeem užitého a současného umění. Kniha vychází nejen v česko-německé verzi, ale také v německo-anglické, a v prodejnách MG je k dostání za zvýhodněnou cenu za 249 Kč. Zájemci se v ní dočtou, jaké názory má tento proslulý secesní architekt a designér na svou tvorbu, ale nahlédnou také do jeho soukromého života. Kniha přináší osobní postřehy a vzpomínky na stavby, které Hoffmann realizoval, na vznik a fungování proslulých uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte, jež spoluzakládal, ale také například na jeho klienty. „Vyzdvihnout si zaslouží především jeho komentář o průběhu stavby paláce Stoclet, který byl nedávno zapsán na seznam UNESCO, sanatoria v Purkersdorfu nebo příběhy, které se udály ve venkovském domě rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, jenž patří k jeho nejvýznamnějším realizacím, avšak ve své původní podobě již bohužel neexistuje. Pozoruhodné jsou Hoffmannovy komentáře o založení a fungování Wiener Werkstätte, jejich likvidaci a o jeho nezlomné a nakonec úspěšné snaze vybudovat dílny nové. Poutavé vzpomínky obsahují také řadu jmen Hoffmannových spolupracovníků, bez kterých by nebyla vídeňská secese a moderna možná,“ upřesňuje Martina Straková.
Kurt W. Forster (*1935) patří mezi nejvýznamnější současné teoretiky architektury. Studoval v Berlíně, Mnichově, Londýně a Curychu. Během tří desetiletí vyučoval na amerických univerzitách Yale, Stanford a MIT. V letech 1975–1977 byl ředitelem Švýcarského institutu v Římě a později zakládajícím ředitelem Getty Center of the History of Art and the Humanities v Kalifornii. Vedle knih o italské renesanci, klasicismu a moderně je autorem monografií o současných architektech, jako jsou Eisenman, Gehry, Libeskind a Mateo. Díky obrovské šíři svého záběru dokáže hledat v architektuře nová témata a pokládat si zcela nové otázky. Jeho práce je proto obohacující nejen pro teoretiky, ale i architekty a širokou veřejnost. V rámci své přednášky Nezapomenuto: Živé vzpomínky v architektuře, která bude simultánně tlumočena z němčiny do češtiny, bude hovořit o tom, jak architekti vnímají a reflektují svou vlastní tvorbu. Samozřejmě ze svých úvah nevynechá ani Josefa Hoffmanna. Vstup na přednášku je zdarma. Doprava z Brna je zajištěna za poplatek ve výši 50 Kč. Odjezd od Pražákova paláce je ve 13 hodin, předpokládaný návrat v 17 hodin. Místa je nutno rezervovat na tel. č. 532 169 130, 532 169 131.
Přednáška se koná v rámci stálé expozice Josef Hoffmann. Inspirace, která byla pro veřejnost otevřena 14. června 2009. Vybudování této expozice je osou projektu „Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století“, který má za cíl zpracovat a představit zmíněné téma na příkladech dvou předních architektů zabývajících se interiérem. Vedle Josefa Hoffmanna se věnuje rovněž dílu Dušana Jurkoviče.

„Josef Hoffmann byl jednou z vůdčích osobností bouřlivého vývoje umění na přelomu 19. a 20. století. Svou architektonickou činností a designérskou tvorbou spojenou s vedením uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte udával jejich směr v průběhu první poloviny 20. století. Jeho jedinečné dílo je od sedmdesátých let 20. století studováno a interpretováno předními světovými teoretiky. Dosud však bylo málo příležitostí zjistit, jak nahlížel své dílo a život sám Josef Hoffmann. Právě vydaná kniha má umožnit čtenáři, aby prostudoval text, který architekt napsal někdy mezi lety 1948–1950. Snažil se v něm shrnout tvorbu od samých počátků svého života prožívaného v idylicky popisovaném rodném městě Brtnici, přes studium v ateliéru Otto Wagnera ve Vídni, založení Wiener Werkstätte až po dobu poválečnou.
Autobiografie byla poprvé vydána v roce 1972 jako součást časopisu Ver Sacrum. Text vyšel pouze v německém jazyce. Z iniciativy Společnosti přátel Josefa Hoffmanna byla roku 1998 vydána kniha Josef Hoffmann a jeho rodný dům v Brtnici, která přinesla český překlad úvodní části autobiografie věnované Hoffmannovým vzpomínkám na Brtnici. Nyní předkládáme čtenářům knihu, jež obsahuje celý text a je přeložena do češtiny a angličtiny. Celá řada údajů, které Hoffmann v textu zmiňuje a nemusely by být z různých důvodů některým čtenářům jasné, je vysvětlena a popsána v druhé části knihy. Podrobnosti o historii Hoffmannovy rodiny doplňuje obsáhlý rodokmen, který od předků narozených v 17. století dospívá až k Hoffmannovým potomkům žijícím dnes ve Spojených státech. Čtenáři je předložena řada biografických hesel Hoffmannových spolupracovníků a dodává tak knize hodnotu encyklopedie moderny svého druhu. Díky spolupráci s nakladatelstvím Hatje Cantz bude kniha ve své německo-anglické verzi dostupná čtenářům po celém světě.“
Martina Straková
Zdroj: Moravská galerie v Brně
Vložil: Tisková zpráva, 20.10.09 10:55
Návštěvnost: 4795 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.