Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kulatý stůl IV: Architektonické soutěže

Organizátoři: Era 21 ve spolupráci s Domem umění města Brna
Místo: přednáškový sál Domu pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno
Termín: středa 26. března 2008, 18.00 hodin
Moderují: Vendula Hnídková, Rostislav Koryčánek
Vyzvaní účastníci diskuse: Dalibor Borák, Tomáš Hradečný, Zdeněk Jiran, Ivo Koukol, Miroslav Masák, Pavel Nasadil a Jiří Plos + další jména jsou v jednání
Předpokládaný počet diváků: 120-150
Vstup na diskusi je volný.Rok 2007 se stal přelomovým milníkem pro téma architektonických soutěží. Díky jednomu výsledku jedné soutěže a jeho obratné mediální propagaci byla rázem do nelehkého problému, jakým architektonické soutěže bezesporu jsou, vtažena široká veřejnost. V nejrozmanitějších společenských vrstvách tak přibylo další vděčné konverzační téma.
Ale dopad zvýšeného zájmu o novostavbu Národní knihovny je dvojsečný. Aniž by byla otevírána otázka společenské závažnosti architektonických soutěží pro demokratičtější fungování celé společnosti, sklouzává se příliš často a snadno i mezi věci znalejšími jedinci k povrchním hodnocením a ukvapeným soudům.
Institut architektonické soutěže ovšem může zmoci mnohé. Hledání vhodných řešení formou architektonického klání může přinášet nečekané, inovativní výsledky, na které by finančně motivovaní investoři neměli odvahu dohlédnout. V konečném důsledku může i nerealizovaný soutěžní experiment posunout hranice architektonického myšlení. A "myšlení" se přirozeně tříbí skrze "mluvení", které je vždy automaticky spuštěno po vyhlášení soutěžních výsledků.
Bohužel jsou soutěže ale stále jen nástrojem v našich nedokonalých rukou a hlavách, a proto zůstává jejich kritická reflexe neustále žádoucí. Jak se ovšem ukazuje, nejsou danou potřebu schopna dostatečně saturovat odborná periodika a zpravidla ani sami vypisovatelé soutěží. Množství výstavních a tištěných prezentací je mizivé, náklady vysoké a forma neadekvátní. Jak s tímto faktem naložit?
Z uvedených důvodů se jako optimální platforma pro otevření tématu architektonických soutěží nabízí diskuse se zainteresovanými účastníky, jejichž podněty mohou přinést inspirativní impulsy i pro ty dosud méně zainteresované.
Autor: Tisková zpráva, 29.01.08 22:05
Návštěvnost: 9998 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.