Reportáž z pražské přednášky Querkraft

Vložil
Sofie Othmanová
14.10.2005 10:45
Přednášky

Dialog současného bydlení

Dne 6. 10. se v centrále Reiffeisen stavební spořitelny uskutečnila první přednáška z třídílného výstavního a přednáškového cyklu na téma Rodinné domy (dalšími tématy cyklu jsou Bytové domy - I.-III./2006 a Nástavby, přístavby, vestavby - IV.-VI./2006), který je zaměřen na českou a rakouskou bytovou tvorbu. První přednášku vedl Jakob Dunkl, člen předního vídeňského ateliéru Querkraft a nutno říci, že nasadil ostatním přednášejícím velmi vysokou laťku, zvláště co se zábavnosti přednášky týče.
Zprvu se zdálo, že půjde o strohou přednášku navazující na výstavu Querkraftu v Galerii J. Fragnera. Přednáška se sice víceméně držela pouze objektů vystavených ve zmíněné galerii, ale vtipné historky (kterak se klient musel rozvést, aby došlo k realizaci), delikátní informace o materiálech (zapáchající gumě použité místo dveří, panelech skla tak ohromných rozměrů, že je použili na několika různých stavbách na různých místech), a zasvěcení do tajů filosofie Querkraftu dělalo z obyčejné přednášky nesmírně povznášející „sedánek“ s jednou z evropských architektonických elit.
Jakob Dunkl zprvu mluvil o mladých architektech a mladých ateliérech, o poezii v architektuře a o tom, že dům sám o sobě nemá smysl, protože architektura je pro lidi a až s nimi je architektura dotvořena. Dále zmiňoval začátky Querkraftu (1998) - o jejich drobných realizacích především pro restaurace a bary a postupném získávání větších zakázek. Nakonec se Jakob Dunkl pustil do vysvětlování filosofie Querkraftu, která je v podstatě znatelná již z názvu - ono „quer“ lze přirovnat anglickému lateral thinking - laterální myšlení, což znamená přerušení očividného sledu a dosažení řešení z jiného úhlu. K tomuto stěžejnímu a výchozímu bodu querkraftovské filosofie J. Dunkl ještě přidal několik hesel, která promítal v anglickém jazyce a já si dovolím je ponechat tak, jak je předvedl, neboť ani pro Querkraft není anglický jazyk jazykem mateřským a tak anglické znění má zajisté svůj význam:
Lateral thinking
Efficienci
Concept
Humour
Self critical
Social responsibility
Offensive
Enhance
Passion

Myslím, že není, co dodat…jsou to pašáci!



Přednášku uspořádaly: Galerie Jaroslava Fragnera, Centre for Central European Architecture a Raiffeisen stavební spořitelna.
Přednáška je součástí cyklu Architekti v RSTS a Designbloku 2005.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Souhlasím
Šárka Malošíková
17.10.05 06:45
ok
petruslukas
20.10.05 10:26
zobrazit všechny komentáře