Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přednáškový cyklus CONTESTING SPACE II

srdečně Vás zveme na 2. ročník přednáškového cyklu

CONTESTING SPACE II / ARCHITECTURE AS A SOCIAL PRACTICE
neboli
BOJ O PROSTOR II / ARCHITEKTURA JAKO SPOLEČENSKÁ PRAXE.

Přednášky proběhnou vždy v úterý v 18:00 na Fakultě architektury VUT v Brně v místnosti A310.

Přednáškový cyklus představí architekturu a tvorbu měst jako inherentně politický proces a architekta/urbanistu jako aktéra, který si nemůže nárokovat neutralitu ve vztahu k moci. Po té, co modernismus ztratil svou důležitost jako společenský projekt, objevila se raná postmoderna se svou rozmanitostí a nezávislostí, a proto sociální nejednoznačností.
Dnes jsme opět dospěli do doby, ve které architekti obnovují svůj profesní zájem o architekturu a urbanismus jako o cílenou společenskou praxi.

PROGRAM:
                
10.12. 2013  MICHAEL KLEIN
(Wien) / http://www.scibe.eu
Lecture: Between Need and Desire: The Creation of the Minimum
 
17.12. 2013 PETER TRUMMER
(Innsbruck) / http://www.ioud.org
 
07.01. 2014  ELKE KRASNY
(Wien) / http://www.elkekrasny.at
                              
14.01. 2014 JENS DANGSCHAT
(Wien) http://isra.tuwien.ac.atMICHAEL KLEIN (Wien)
Michael Klein je architekt a výzkumník sídlící v Rakousku ve Vídni. Studoval architekturu na Technické univerzitě ve Vídni na Ecole Speciale d'architecture v Paříži. Titul získal na Akademii výtvarných umění ve Vídni v roce 2007. Pracoval na poli architektury, krajinářství, urbanismu, výuky i výzkumu, nejaktuálněji potom ve výzkumném projektu SCIBE financovaného z evropských Strukturálních fondů. Jeho výzkumný záměr se soustřeďuje na politické myšlení, teorii a praxi a jakým způsobem ovlivňuje architekturu a městské prostředí.

PETER TRUMMER (Innsbruck)
Peter Trummer je profesorem městského designu a vedoucím Institutu pro městský design a plánování na Univerzitě v Innsbrucku. V letech 2004 - 2010 byl vedoucím Associative Design programu na Berlage institutu v Rotterdamu. Jako hostující profesor vyučoval na Pensilvánské univerzitě, na Sci-Arc v Los Angeles a na Technické univerzitě v Mnichově a na Akademii výtvarných umění ve Vídni.
Přednášel a jako kritik byl zván na AA v Londýně, na Univerzitu užitých umění ve Vídni, na IAAC v Barceloně, na Berlache Institut v Rotterdamu, na Sci-Arc v LA, na Pensylvánskou univerzitu a na Rice University v Houstonu.
Publikoval v renomovaných periodicích jako je AD Reader, AD Digital Cities nebo Arch+. V současnosti se tematicky zaměřuje na bio-politiku a populačního myšlení v architektuře a plánování.
 
ELKE KRASNY (Wien)
Elke Krasny přednáší a je odborným asistentem na Akademii výtvarných umění ve Vídni. V roce 2013 byla hostujícím profesorem na Akademii výtvarných umění v Norimberku v Magisterkém programu pro Architekturu a Urban Studies. V roce 2012 byla hostujícím vyučujícím v Canadian Centre for Architecture v Montreálu. V roce 2006 byla hostujícím profesorem na Univerzitě v Brémách v Němcku.
V roce 2011 byla residenčním kurátorem v Hongkongu v rámci Hongkong Community Museum Project a v roce 2012 byla rezidenčním umělcem v Audain Gallery na Simon Fraser University ve Vancouveru v Kanadě.
Je editorem a autorem řady knih o architektuře a urbanismu a feministické historiografii. Její texty byly široce publikovány v knihách editorských výběrů, výstavních katalogů a periodicích. Výstavy pod její kurátorskou patronací zahrnují The Force is in the Mind. The Making of Architecture  ve Vídeňském centru architektury (Architekturzentrum Wien), Penser tout Haut. Faire l'Architecture v Centre de Design de l'UQAM v Montrálu a Dalhousie University v Halifaxu v Kanadě a výstavy Hongkong City Telling a Mapping the Everyday: Neighborhood Claims for the Future v Audain Gallery ve Vancouveru.
V roce 2012 její výstava Hands-on Urbanism 1850-2012. The Right to Green byla prezentována ve Vídeňském centru architektury a následně na základě pozvání Davida Chipperfilda v Centrálním pavilonu na Bienále architektury v Benátkách v roce 2012.
 
JENS DANGSCHAT (Wien)
Jens Dangschat je profesorem sociologie a urbánní sociologie a vedoucím Institutu sociologie, architektury a plánování na Technické univerzitě ve Vídni. Jeho výzkum se zaměřuje na sociální nerovnost a segregaci, participaci a komunální správu, teorii prostoru a plánováni a udržitelného regionálního rozvoje. Je autorem a spoluautorem řady knih, článků a textů v knihách editorských výběrů týkající se například gentrifikace, městské chudoby, životního stylu a sociálního vyloučení. Byl členem řady poradních orgánů v oblasti výzkumu a městského plánování mimo jiné například vedoucím sekce Urbánního výzkumu Rakouské sociologické asociace (ÖGS), členem výkonné rady Evropské urbánní výzkumné asociace (EURA), členem hodnotící komise pro sociální in/exkluzi pro německé a švýcarské Ministerstvo vědy a výzkumu nebo poradcem na Technické univerzitě v Mnichově při zakládání výzkumného clusteru pro "Výzkum prostředí".
Zdroj: Jan Kristek
Vložil: Tisková zpráva, 09.12.13 02:00
Návštěvnost: 3394 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.