Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Miroslav Šik - A nyní ansambl!!!

V polovině října se v Českých Budějovicích uskuteční výstava a přednáška profesora curyšské ETH Miroslava Šika.

Galerie současného umění a architektury - Dům umění Č.Budějovice
Zahájení výstavy ve čtvrtek 17.10. 2013 od 18.00
Výstava potrvá do 17.11. 2013
Kurátor DU: Michal Škoda


Ve čtvrtek 17.10. proběhne / před vernisáží / v klubu Horká vana / Česká 7 /  od 16.30
autorova přednáška


Výstava A nyní ANSAMBL!!! představuje výzvu architektům, stavitelům a úřadům, aby na městský design a architekturu pohlíželi jako na kolektivní, vyvíjející se a na dialogu založené umělecké dílo, a v souladu s tím jednali. V prostorách galerie Domu umění je vystaveno odpovídající vizuální prohlášení v podobě velkoformátových tisků.

Tři švýcarské architektonické ateliéry, které již léta propagují přístup k městské architektuře založený na architektonickém souboru / ansamblu / a atmosféře, se zde podílejí formou spolupráce tak, že spojily obrazy svých vlastních budov a projektů a vytvořily tak architektonický soubor ve stylu koláže. Autory jsou architekt a univerzitní profesor Miroslav Šik a kolegové architekti Knapkiewicz & Fickert z Curychu a Miller & Maranta z Basileje. Instalace tohoto projektu prostřednictvím své funkce a nálady, kterou evokuje, vstupuje do jistého dialogu se svým bezprostředním okolím. 

Pochopit charakteristické rysy a identitu běžné lokality, dovolit jim proniknout jakoukoli novou konstrukcí a smíchat staré s novým, které dovede ke vzniku nového živého souboru: toto vše vyžaduje značnou dávku empatie, vysokou odbornost v architektuře a důkladnou znalost místních historických a architektonických tradic. Navržení nových jednotek v rámci stávajícího architektonického souboru / ansamblu / si nevynucuje napodobování daného urbanistického vzoru, ale místo toho požaduje interpretaci lokality na pozadí minulých a prověřených řešení, uměřenou modernizaci a využití neobvyklých prvků dodávajících příchuť atmosféry celku. Cílem je vytvořit architektonický soubor se silným prostorovým efektem a výraznou náladou, který přemění směs individuálních budov vyrostlých v průběhu historie do uspořádaného celku. Takovýto přístup k designu a architektuře umožňuje současnou a zároveň kontinuální formu městské výstavby a to mimo modernismus a postmodernismus. Pokud je na druhé straně prvek dialogu opominut a pokud se užitým přístupem stane módní prvek a hvězdná architektura, může být výsledek na pohled krásný a efektní, ale bude stát osamoceně a bez vztahu ke svému okolí. Místo uspořádaného souboru se souhrn těchto budov stává chaosem a paradoxně dalším krokem ke globální jednotvárnosti.

Miroslav Šik (*1953) je architekt českého původu, syn významného českého ekonoma. V roce 1968 emigroval s rodiči do Švýcarska, kde žije a pracuje dodnes. Je žákem Alda Rossiho na ETH Curych. Na této škole zůstal, zabýval se zkoumáním švýcarské architektury v době 2. světové války a asistoval u prof. F. Reinharta. Formuloval vlastní teorii tzv. analogické architektury, vycházející z lokálního kontextu a snažící se propojit staré s novým. Na počátku osmdesátých let založil v Curychu vlastní studio a v letech 1990 – 92 učil na FA ČVUT v Praze, kde ovlivnil generaci mladých českých architektů. Někteří z nich založili skupinu Nová česká práce / M. Kuzemenský, M. Chalupa, D. Kraus, J. Šépka, J. Matula …/ Po Praze působil M. Šik na EPF Lausanne a v roce 1998 získal profesuru na ETH Curych

Šikova teorie analogické architektury získala postupně velký ohlas i respekt. Architektura by podle něho měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů. Autor patří mezi nejrespektovanější postavy současné mezinárodní scény. Vedle řady realizací ve Švýcarsku a vlastního domu v Čechách / Třeboň / má za sebou několik výstav napříč evropskými metropolemi a po dlouhé době se tímto projektem představuje v České republice. Své teorie a názory publikoval v nespočtu mezinárodních archit. časopisech a vydal několik knih, jako například Analoge Architektur / česky 1990 /, Altneu nebo v loňském roce u příležitosti benátského bienále vlastní monografii.

Výstava “A nyní Ansambl !!!“ s velkým úspěchem zastupovala Švýcarsko na 13. Mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2012, kam byl Miroslav Šik jmenován, aby se autorsky ujal této reprezentace.

Projekt, který vytvořil se svými kolegy, nyní představuje ve speciálně upravené podobě /přímo pro dané prostory/ v Galerii současného umění a architektury českobudějovického Domu umění.
Zdroj: Michal Škoda, kurátor DUČB
Vložil: Tisková zpráva, 01.10.13 13:35
Návštěvnost: 8821 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Krásná práce Jiří Schmidt 17.09.13 21:47
lístky vojta 17.09.13 22:16
re: lístky CBA 18.09.13 11:23
cha cha cha a zase cha narozeno v ČB 18.09.13 21:28
změna michal škoda 12.10.13 13:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.