Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pozvánka na přednášku Aarona Betskyho na téma Architektura a sex

Praha – V pátek a sobotu 14. a 15. prosince 2012 proběhnou tři přednášky v Praze, Ostravě a Brně slavného teoretika a kurátora architektury Aarona Betskyho. Aaron Betsky přednese přednášku na téma Architektura a sex, v níž se zamyslí nad protínáním a rušením polarity mužského a ženského prostoru z historické perspektivy i v architektuře současné.
Aaron Betsky je autorem řady knih, které se tématem sexuality zabývaly. Mezi nejslavnější patří Building Sex: Men, Women, Architecture, and the Construction of Sexuality (1997) nebo Queer Space: Architecture and Same-Sex Desire (1997). Betsky je zkušeným organizátorem na poli prezentace architektury, což kromě jiného potvrdil během svého šestiletého výkonu funkce šéfa Netherlands Architecture Institute (NAI) v Rotterdamu, jednom z nejdůležitějších muzeálních center architektury ve světě.  Autor řady publikací a vlivných článků, ředitel Cincinnati Art Museum, což je obdoba rotterdamského NAI ve Spojených státech. V roce 2008 byl ředitelem prestižního bienále architektury v Benátkách.
Přednáška, kterou ve třech reprízách přednese pro studenty a veřejnost na Fakultě architektury ČVUT v Praze, v antikvariátu a klubu Fiducia v Ostravě a v Moravské galerii v Brně, shrne Betskyho dosavadní výzkum na poli sexuality a architektury. Přednáška tematizuje prolomení hned několika polarit, které jsou v utváření prostoru tradičně přítomné, ať už je to polarita mužskosti a ženskosti, veřejného a soukromého prostoru, pevné architektury a fragilního interiéru. Jako jednu z možností vidí Aaron Betsky v konceptu queer ležícím mimo tyto polarity. Přednášku organizuje historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. „Aaron Betsky je třetím významným teoretikem, kterého jsem do České republiky pozval přednášet na marginální témata, která u nás dle mého zatím chybí. Betskymu předcházel teoretik filmu Richard Dyer, který Českou republiku navštívil v roce 2010, a historik umění a archeolog Whitney Davis, který v Praze a v Brně přednášel v roce 2009.“ Se všemi teoretiky Zikmund-Lender pořídil rozhovory a chystá se je spolu s významnými studiemi přednášejících vydat. Přednáškové turné Barona Betskyho po České republice podpořila Ambasáda Spojených států amerických v Praze a Nadace české architektury.

Termíny přednášek:
14. 12. 2012, 13.15 hod, FA ČVUT v Praze, sál „Krejcar“, Thákurova 9, Praha 6
14. 12. 2012, 18.30 hod, Antikvariát Fiducia, Nádražní 615/30, Ostrava
15. 12. 2012, 16.00 hod, Moravská galerie v Brně, přednáškový sál Uměleckoprůmyslového muzea, Husova 14, Brno


Anotace přednášky: AARON BETSKY: ARCHITEKTURA A SEX
Budovy jsou navrhovány muži a ženy si v rámci těchto struktur musí vytvářet své vlastní místo. Navíc si architekturu spojujeme s představou maskulinity, zatímco interiéry s citem, sensualitou a femininitou. Jak můžeme tuto zvláštní situaci prolomit? Jednou z alternativ je queer prostor. Je mezi strukturou a dekorací, ale také sestává z prostoru, kde se zpřítomňuje lidské tělo. Tento prostor „třetího pohlaví“ nabízí model architektury, kde se ruší hranice a rozdíly. Přednáška se zaměří na historickou i současnou architekturu z perspektivy sexuality a nabízí úvahu, jak můžeme vytvořit opravdu sexy formu a prostor.
Zdroj: Ladislav Zikmund-Lender
Vložil: Tisková zpráva, 07.12.12 15:20
Návštěvnost: 5727 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
Betsky v Brně MG 12.12.12 20:34
Betsky v Ostravě Fiducia 12.12.12 20:35
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.