Národní technické muzeum představuje dva německé architekty

Vložil
Jan Kratochvíl
07.02.2006 00:00
PRAHA - Národní technické muzeum v Praze představuje dílo architektů Fritze Schuppa a Martina Kremmera, kteří patřili k předním německým tvůrcům průmyslové architektury v první polovině minulého století. Výstava je součástí bienále Industriální stopy, které začalo dnes a potrvá do 24. září v Praze a Kladně, řekli novinářům pořadatelé.

Schupp s Kremmerem byli autory dolu a koksárny Zollverein v Essenu, které byly zapsány do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Architekti se poprvé setkali před 1. světovou válkou při studiích v Karlsruhe, jejich nejslavnější stavby vznikly na přelomu 20. a 30. let minulého století. Řadu průmyslových objektů postavili v Německu, ve Slezsku a v Srbsku.
Podle pořadatelů výstavy je téma konverze, tedy zachování a odlišného využití starých průmyslových staveb, aktuální také v Česku. Úspěšná konverze průmyslových areálů v německém Porúří pro kulturní aktivity a turistiku může být inspirací také pro odpovědné instituce na Kladensku, Mostecku nebo Ostravsku.
Právě na konverzi průmyslových staveb je zaměřeno bienále Industriální stopy, které se letos koná potřetí. Většina výstav a doprovodných akcí bienále se koná v Karlínských studiích v Praze a Kladně.
O možnostech, smyslu a úskalí konverze industriálních objektů se účastníci bienále dozvědí ve středu a ve čtvrtek na konferenci v bývalé kanalizační čistírně v pražském Bubenči, na níž vystoupí architekti, kteří jsou autory vystavených projektů.
Výstava Symetrie a symbol potrvá do 23. října.
Jiří Janda

> http://www.ntm.cz/novinky/vyst_industr_arch.htm
0 komentářů
přidat komentář