Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V GJF se chystá výstava Take Nord Shape
Severská vize architektury a designu

Samuli Naamanka, Dagur Eggertsson a Sami Rintala

5.–28. 3. 2010
Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a, Praha

Vernisáž ve čtvrtek 4. 3. 2010 od 18.00 hod.
Skandinávie se svou technologií, designem a architekturou patří k nejprogresivnějším zemím  a kulturám v Evropě. Kořeny této severské vyjimečnosti můžeme hledat v historii nebo také jedinečnosti přírodních a klimatických podmínek. Ty tvoří jednu ze společných skandinávských charakteristik, která je určitě nejviditelnější právě v architektuře a designu. Výstava Take Nord Shape představuje individuálně vyhraněné projevy tři tvůrců, kteří tuto obecnou charakteristiku potvrzují.
Architekti a designéři Samuli Naamanka, Dagur Eggertsson a Sami Rintala jsou výraznou a respektovanou osobností na mezinárodní scéně. Přestože je spojuje několik okolností - jako země původu – Finsko nebo rok narození - neměli doposud možnost setkat se a pracovat na výstavním projektu, který by prezentoval jejich dosavadní práci a zaroveň byl prostorem pro vzájemnou kombinaci tvůrčích pohledů a idejí. Jedinečnou přiležitostí se tak stala výstava, která zprostředkovává českému publiku severskou vizi architektury, designu a veřejného prostoru.

Sami Rintala (1969) dokončil roku 1999 studium architektury v Helsinkách, roku 1998 založil architektonické studio Casagrande & Rintala, které v letech 1998–2003 stalo u zrodu mnoha velmi dobře hodnocených projektů. Rintala a Casagrande společně vytvořili několik kritikou uznávaných architektonických instalací po celém světě, často při přiležitosti uměleckých přehlídek a workshopů. Jejich práce v sobě snoubí architekturu s kritickým pohledem na společnost, přírodu a podstatu práce architekta, přičemž jejich praxe je založena na přesazích mezi styly a jako vyjadřovací prostředky využívá prostor, světlo, různé materiály i lidské tělo. Roku 2008 založil Rintala nové studio spolu s islandským architektem Dagurem Eggertssonem s pobočkami v Oslu, v jižním Norsku a na severu Norska v Bodo. Tvorba Rintaly je postavena na narativitě a konceptualismu. Výsledné dílo je pak mnohovrstevnatou interpretací fyzických, psychických a poetických vlivů v daném prostoru. Významnou roli v práci Samiho Rintaly hraje přednášková činnost na uměleckých vysokých školách. Jeho výuka probíhá obvykle formou workshopů, při nichž se studenti účastní vytváření prostor dle zadání v realistickém měřítku 1:1. V současné době je profesorem na AHO Arkitekthogskolen v Oslu a na NTNU Trondheim.

Dagur Eggertsson (1965) získal odbornou praxi v mnoha předních studiích v Oslu. Když roku 1992 obdržel diplom na Škole architektury v Oslu, začal spolupracovat s architektkou Vibeke Jenssen pod hlavičkou studia NOIS Architects. Roku 1996 dokončil postgraduální studium na Technologicke univerzitě v Helsinkách, kde také začal experimentovat se stavbou architektonických objektů ve velkém měřítku. Souběžně se svým profesionálním působením Eggertsson vyučuje architekturu v Norsku, na Islandu a ve Švedsku. Momentálně působí jako vedoucí a hodnotitel projektů na Škole architektury a designu v Oslu.

Samuli Naamanka (1969) je znám jako všestranně nadaný designér, jehož tvorba kombinuje pečlivě volený formální slovník s kreativními technologickými inovacemi. Vystudoval grafický design v Rovaniemi a bytový a nábytkovy design na Univerzitě umění a designu v Helsinkách. Promoval jako interiérový architekt roku 2000. Naamanka se kromě produktového a interierového designu zabývá take environmentálnim designem. Mimo jiné je průkopníkem ve vývoji betonových produktů. Z této práce vzešlo několik patentů v oblasti technologie grafických vzorů v betonu a jeho barvení do různých odstínů. Výstava Take Nord Shape představuje širokou škalu Naamankovy tvorby. Mezi exponáty je i cenami ověnčená židle Clash chair, jejíž stylové sedadlo je vytvarováno z lisovaného dřeva. Součástí výstavy je fotodokumentace architektonického řešení výstav Samuliho Naamanky, jeho environmentální tvorby a uměleckých děl ve veřejném prostoru. Jeho práce obsahují odkazy na historii, přirodu a architekturu míst, kde jsou umístěny, ale i jejich symboliku. Samuli Naamanka obdržel roku 2004 stavební cenu od finské nadace Julkisivuyhdistys za vývoj v oblasti grafického zpracování betonu a roku 2005 získal cenu SIO jako nábytkový návrhář roku. Jeho dosud poslední ocenění je Nordiska Design Prize z roku 2008.
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil: Tisková zpráva, 01.03.10 17:25
Návštěvnost: 4804 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.