Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V červnu se v Budějovicích otevře výstava FUTURE SYSTEMS

FUTURE SYSTEMS
18.6. - 12.9. 2009
Dům umění České Budějovice
kurátor Michal Škoda
vernisáž ve středu 17. 6. v 18.00V rámci výstav zaměřených na současnou architekturu připravil českobudějovický Dům umění na letošní léto prezentaci studia Future Systems. V čele tohoto architektonicko-designového studia stál Jan Kaplický (1937 - 2009), který jej založil v Londýně (kam v '68 emigroval) v roce 1979.
      Díky originálním nápadům, nadčasových projektům a osobitým názorům se Jan Kaplický stal velice uznávaným a firma se brzy dostala do popředí zájmu. Následovala řada ocenění, zde je třeba zmínit to nejdůležitější, čímž byla "Stirling Prize", kterou získali za výtečnou stavbu Lords Media Center v Londýně.  Z realizací nutno také připomenout například obchodní dům Seldfridges v Briminghamu /1999/, či "podzemní" dům realizovaný v roce 1994 ve Walesu. Na našem území doposud možno zaznamenat z "předemigračního" Kaplického období pouze vilu a malý domek v Praze.
      V roce 2006 vyhrál Jan Kaplický s Future Systems mezinárodní soutěž na výstavbu Národní knihovny v Praze na Letné. O osudu této stavby stále není jasno.  Jako první šancí, kdy se budeme moc seznámit s dílem Future Systems na našem území, se jako nejpravděpodobnější jeví  jeden z posledních projektů Jana Kaplického - českobudějovické koncertní a kongresové centrum. Tento na české poměry převratný návrh si objednala Jihočeská společnost přátel hudby a spolu s podporou města jej zamýšlí postavit ve čtvrti Čtyři dvory.
      Jedná se "opět" o velice originální stavbu, protaženého trojúhelníkového tvaru, černé, elegantní barvy, která je použitá na venkovním zvlněném opláštění, na kterém dominují dvě velká kruhovitá okna. Interiér atypicky tvarovaného objektu ukrývá po vstupu v zadní části několik oddělených využitelných prostor a velkou prostornou vstupní halu laděnou do modré barvy. Pod těmito prostory je ukryto podzemní parkoviště s netradičním vjezdem podél samotné budovy. V prostorách haly je krom nezbytného posezení kavárenského typu a vzrostlých stromů, navrženo široké točené schodiště vedoucí do dvou poslechových sálů.
      Sály, které ponesou jméno Emy Destinnové a Karla Ančerla, budou sloužit až sto členům symfonického orchestru. Větší, oranžový, sál bude mít kapacitu asi tisíc míst a menší, žlutý, asi čtyři sta. Oba poslechové prostory budou fluidně tvarované, čili v nich nenajdeme žádné ostré rohy, vybavené speciálními sedačkami a především za podiem budou poskytovat velmi netradiční výhled do krajiny, který bude možné přerušit projekčním plátnem.
      Jak je u posledních projektů Future Systems běžné, je i u budovy koncertního a kongresového centra navrženo použití atypického až futuristického opláštění střechy. Relativně malé černé kruhové šupiny pokrývají rovnoměrně celou střechu, která tak může být zvlněná a prohýbaná do téměř libovolných tvarů. V české republice konstrukcí, tvarem, kapacitou i akustikou výjimečná stavba by se mohla začít stavět už v roce 2010.
      Díky své aktuálnosti se tento projekt stal také stěžejním tématem výstavy Future Systems v Domě umění, se zájmem nejen představit výjimečnost Jana Kaplického, ale také nabídnout široké veřejnosti možnost seznámení se s touto pozoruhodnou stavbou.
Zdroj: Michal Škoda, Dům umění České Budějovice
Vložil: Tisková zpráva, 26.04.09 00:50
Návštěvnost: 7704 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.