Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava Okamžiky architektury

Již zítra - ve čtvrtek 2. dubna 2009 v 17:00 hodin bude v prostoru před sály Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze (Mariánské nám. 1) za přítomnosti velvyslance Dánského království Oleho E. Moesbyho, primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, 1. náměstska ministra životního prostředí Jana Dusíka a ředitele knihovny Tomáše Řeháka slavnostně zahájena architektonická výstava Okamžiky architektury.Architektonický ateliér "Un souffle sur la ville", Velvyslanectví Dánského království a Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR uvádějí výstavu Okamžiky architektury. Výstava probíhá v Městské knihovně v Praze (Mariánské nám. 1, Praha 1) od 3. do 30. dubna 2009. Otevřena bude od pondělí do pátku od 9:00 do 20:00 a v sobotu od 9:00 do 17:00.


Jak kriticky pohlížet na architekturu a na její současné otázky? Jak dnes vnímat reálné investice do architektury a trvale udržitelného rozvoje? Může architektura vycházející z pojmu trvalé udržitelnosti a zodpovědnosti ve vztahu k životnímu prostředí a ke svým uživatelům existovat nezávisle na reklamě? V souvislosti s blížící se mezinárodní konferencí o klimatu, která má letos v prosinci v Kodani navázat na Kjótský protokol, se výstava Okamžiky architektury snaží podat ukázku současné architektonické produkce v Dánsku. Uvádí na scénu originální průřezovou instalaci architektonických děl a klade otázky kolem několika základních principů architektury náležející spíše k určitému záměru než k určitému období. Po Paříži budou mít Pražané šanci výstavu zhlédnout jako druzí na světě.
Vybrali jsme dvanáct projektů a značek dánské architektury, které se zabývají aktuálními otázkami tváří v tvář požadavkům, které klade výstavba a udržitelný rozvoj. Každý z nich v sobě nese vlastní ideu zodpovědné, jedinečné a udržitelné architektury, všechny citlivě zohledňují životní prostředí daného místa a odrážejí nenápadný rukopis stále ambicióznějších podmínek zadání.
Úzký vzorek zahrnuje nepominutelné představitele dánské architektury, kterými jsou KHR, Dorte Mandrup, Vandkunsten a White Arkitekter, dále pak profily méně známých společností BSAA, CCO, COBE, SEA, Effekt nebo Claus Hermansen Arkitekter.
K zahájení dialogu byl v lednu 2009 v Kodani zorganizován workshop. Tato událost soustředila na dobu téměř celého týdne všechny architekty, aby se věnovali úvahám a jejich důvěrné výměně. Tyto výjimečné chvíle, rozhovory přepsané do obrazu a textu přispěly i k jinému cvičení v přímém přenosu: koncepci osobního modelu ve zmenšeném měřítku, vytvořeném z 200 dřevěných přepravek, pro projekt speciálně zmenšených. V průběhu hodin určených workshopu ukázali všichni architekti nový pohled na architekturu i na vlastnosti stejného modelu. Výsledkem je scénografie 2000 dřevěných přepravek, která představuje ucelený soubor prací: symbolickou architekturu vytvořenou na námět recyklovatelného města, s odkazy na Land Art a jeho prostorové performance zachycené in situ.
Tato přechodná instalace je pojímána jako společné dílo Juliena Mizermonta a Line Nelund Dross z architektonického ateliéru Un souffle sur la ville. Ručně seskládané přepravky jedna na druhou proměňují radikálně okolí a přetvářejí podmínky našeho prostředí z hlediska stavby.
Výstava Okamžiky architektury, která potrvá po celý rok a poputuje do několika míst (Paříž, Moskva, New York), promítá naše ekologické vědomí do mezinárodního prostoru.
Zdroj: Lenka Hanzlíková, Městská knihovna v Praze
Vložil: Tisková zpráva, 01.04.09 21:35
Návštěvnost: 7471 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.