Výstava NEW FACE OF PRAGUE

pražská architektura po roce 1990

Vložil
Tisková zpráva
15.07.2008 00:05
Výstavy

nová výstava Galerie Jaroslava Fragnera bude představena
v prostorách Českého centra Praha v Rytířské 31, Praze 1

trvání výstavy/
23/7-20/8/08

vernisáž/
úterý 22/7 v 18:00 hodin
České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

pod záštitou/
Markéta Reedová, náměstkyně primátora hl. m. Prahy
Milan Jančík, starosta MČ Praha 5
Michal Tuček, radní MČ Praha 5

spolupořadatel/
MČ Praha1

za podpory/
Ministerstvo kultury České republiky
Hlavní město Praha
Městská část Praha 5
Česká centra
Nadace české architektury

generální partner/
ING Real Estate

hlavní partner/
Canon
Passerinvest Group

partneři/
Real Estate Karlín Group
PSJ
ECM
Café Emporio
Zumtobel
J&T Real Estate CZ
Central Park Praha
Barrisol
Dynamo

mediální partneři/
Architekt
e-Architekt
Archiweb
Projekt
ASB
Respekt
Estate
Radio 1

Praha se od počátku devadesátých let stala jednou z nejdůležitějších evropských metropolí, v rámci turistického ruchu můžeme hovořit v intencích světových. Dynamika rozvoje se stále zvyšuje, což dokládá poslední bienále architektury v Benátkách, které je zaměřeno na urbanismus a neřízený rozvoj metropolí světa. V rámci jednoho z výzkumů patří Praha mezi světové metropole, které čeká jeden z největších růstů. Je samozřejmě otázkou, jak se tento rozvoj bude vyvíjet a jakým směrem, zda pozitivně s potřebami obyvatel metropole či pouze developerskými ambicemi. Praha se stále vyvíjí, vznikají nové a nové projekty, je zde však otázka, jak moc jsou kvalitní. Na kvalitu současné architektury lze pohlížet subjektivně, je však třeba dodat, že se úroveň zvyšuje a Praha se přibližuje standartu evropského rozvoje především v oblasti obytných souborů.

Výstava připravená Galerií Jaroslava Fragnera (po dobu letních prázdnin bude galerie v rekonstrukci) představí přes pět desítek nejzajímavějších a nejdůležitějších realizací či projektů, které vznikly v Praze v posledních dvaceti letech. Vedle dnes již architektonických ikon, jako jsou Tančící dům, Zlatý anděl, průchod Jelením příkopem, Oranžerie na Pražském hradě, Langhans nebo Palác Euro na Můstku, budou prezentovány stavby či projekty kvalitativně ojedinělé, avšak široké veřejnosti už ne tolik mediálně známé. Návštěvníci se seznámí také s novějšími realizacemi, teprve v současnosti vznikajícími stavbami nebo vizemi nabízející možnosti, jak by se mohla česká metropole proměnit.

Výběr staveb vychází z typologie, v každém z deseti témat se představí zpravidla pět staveb. Návštěvník se tak seznámí s celou škálou realizací, od jemu blízkých (rodinné domy, obytné celky), až po stavby ovlivňující podobu města a život v něm (administrativní budovy, hotely, rekonstrukce, veřejné stavby, interiéry). Neméně přitažlivou tématikou budou projekty týkající se budoucnosti Prahy, developerských projektů, revitalizací v několika městských částech, nebo oblast věnující se „zeleným“ projektům na úrovni rodinného domu i rozsáhlého areálu včetně veřejnosti přístupného parku.

Cílem není oslovit pouze odborníky, ale především širší veřejnost v Čechách a v následujících třech letech v zahraničí; představit současnou architekturu Prahy v celku, výběr nejvýznamnějších staveb, jenž výrazně ovlivnily její dnešní tvář a architektonickou úroveň. Z tohoto důvodu je výstava uvedena krátkým přehledem významných staveb, které v Praze vznikly v průběhu dvacátého století. K výstavě bude vydána barevná česko-anglická publikace, jejíž křest proběhne 20.8.2008. Katalog bude navíc obsahovat úvodní eseje seznamující s historií pražské architektury i současnou tvorbou a přehled vystavujících architektů.

GJF se bude v průběhu léta rekonstruovat, vedle rozšíření a modernizace výstavních prostor vznikne infocentrum, kde získají především zahraniční návštěvníci informace a tipy týkající se historie i současnosti české architektury. Na konci října otevře galerii výstavní projekt věnující se „zeleným“ stavbám.

> www.gjf.cz
> www.czechcentres.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články