Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Martin Rajniš
/2000-2008
11. červenec - 17. srpen 2008
Vernisáž 10.7. 2008 v 19 hodin

Výstava v Galerii architektury představí Martina Rajniše jako architekta i cestovatele. Architektonická část bude prezentovat realizace a projekty, obrazová pak fotografie z cest. Návštěvníci budou mít možnost poznat Martina Rajniše a jeho životní filozofii rovněž prostřednictvím několika filmů (L. Králová, R. Vávra, Š. Caban, V. Šmerák). U příležitosti výstavy vydal pan architekt rozsáhlou publikaci včetně svých přednášek a úvah.
Martin Rajniš patří mezi nejznámější české architekty, je držitelem mnoha ocenění. Podle jeho návrhu se právě dokončuje nová Česká bouda na vrcholu Sněžky, dům který se "svléká a obléká" podle počasí. Tvorba architektonického ateliéru Martina Rajniše e-MRAK stále více opouští koleje zavedených postupů architektonické tvorby a dokonce i běžných stavebních zvyklostí. Často tak vznikají díla, která jsou více artefakty než stavbami. Rajniš neváhá jít za hranice stavebního zákona, legálních postupů a hájí svobodu nezávislé tvorby. Není to ani snadná ani lukrativní cesta, ale přináší radost, impulzy a nové pohledy na architekturu. Není také sporu o tom, že tento styl je ryze český, nezávislý na internacionální scéně a mohl by znamenat jeden z mnoha impulzů vracející české země zpět na „mapu" moderní architektury, kam bezesporu patří.Martin Rajniš
Jestliže existuje architekt, který spojuje těsně svou tvorbu s přemýšlením a osobitou filosofií, je to bezesporu architekt, divoký cestovatel a pedagog Martin Rajniš. V posledním desetiletí cestoval v dalekých krajích (cesta kolem světa 2004) a své odborné, životní a cestovatelské zkušenosti zhodnotil ve svém přístupu k architektonické tvorbě. Soustředil se na stavby ze dřeva, materiálu, který pojímá v jeho podstatných vlastnostech, jako elementární strukturu, vstupující do konstrukčních vazeb i jako živou hmotu s nekonečnými jevovými variacemi. Tato konstruktérská a vitální povaha dřeva je tématem, které rozvinul na řadě staveb (Poštovna na Sněžce, továrna na svítidla aj.). Mezi nimi vyniká experimentální věž v Maxově, syrová rafinovaná transparentní konstrukce z dřevěných latí, spojovaných a ztužených ocelovými lany a šrouby. Řešení vrstvy jako výchozího kroku, vrstvení s drobnými posuny v jednotlivých vrstvách vytváří nakonec nečekaně bohaté vzorce. Tato elementární výchozí operace působí doslova jako zaklínadlo, impulz k růstu sugestivní konstrukce - stavby. V současné chaotické situaci v architektuře představuje Rajnišův příklad pevný orientační bod a postoj, který se opírá o jistotu osobního poznání.
Doc. Ing. arch. Pavel Halík
Zdroj: Centrum architektury
Vložil: Tisková zpráva, 07.07.08 00:40
Návštěvnost: 11300 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.