Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava fotografií Šumná a bezbranná
2003-2007
16.3. -13.4.2007
České centrum ve Vídni
Herrengasse 17
1010 Wien

Výstava fotografií zahrnuje 50 velkoformátových panoramatických černobílých fotografií z kalendářů Šumná a bezbranná, který volně navazuje na televizní cyklus Šumná města. Autorem projektu je architekt David Vávra a režisér Radovan Lipus, fotografie vytvořil mladý ostravský fotograf Michael Míček. Současné fotografie budou doplněny archivními dobovými snímky daných objektů, doprovodnými texty a básněmi obou autorů. Výstava si klade za cíl upozornit na ohrožené, opuštěné a často zdevastované památky a objekty moderní architektury 19. a 20. století v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Součástí výstavy je promítání nových dílů televizního seriálu Šumných měst a je vydán doprovodný česko-anglicko-německý katalog.
Výstava bude během roku 2007 a 2008 putovat po českých a moravských městech. Pod záštitou českých center zavítá i do zahraničí (Vídeň, Tokio, Peking, Sofie, Drážďany, Stockholm, Bratislava, Košice a další).

Televizní cyklus Šumná města autorů Radovana Lipuse a Davida Vávry
Televizní cyklus Šumná města byl vysílán s menšími přestávkami na ČT v minulých skoro deseti letech. Bylo natočeno více než 50 dílů. V roce 2007 diváci uvidí na svých obrazovkách některé reprízy starších dílů, ale i další pokračování seriálu, především nově natočená města: Písek, Strakonice, Horažďovice (díl zahrnující všechna 3 města nazvaný Otava), Moravskou a Českou Třebovou, Jihlavu, Litomyšl, Beroun, Šumavu, Znojmo, Trutnov, Příbram a Tábor.

Kalendář Šumná a bezbranná
Kalendář ŠUMNÁ A BEZBRANNÁ byl vydán poprvé před pěti lety. Autory jsou oba protagonisté TV cyklu Šumná města architekt David Vávra a režisér Radovan Lipus. Vydává ho firma Happy Materials ve spolupráci s Občanským sdružením Šumná města. O výtvarnou stránku se zasloužil výtvarník Pavel Šťástný.
Kalendář má za cíl upozornit na chátrající architektonické památky a objekty převážně 19. a 20. století a podnítit zájem jejich majitelů nebo případných sponzorů na jejich záchranu. V roce 2004 vyhrál 1. cenu v soutěži o „Nejlepší kalendář roku 2004“.
Patrony kalendářů se stali Doc. Jiří T. Kotalík a architekt Zdeněk Lukeš.

Řekli o  kalendáři

Architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš:

"V naší zemi je mnoho krásných památek, ba daleko více než v mnoha krajinách jiných. Jsme na ně také patřičně pyšní. Ale jen na některé – ty upravené, načinčané. Na ty ostatní, které se pomalu rozpadají (pokud už se nerozpadly docela) nebo které byly brutálně přestavěny, moc pyšní nejsme, dokonce se za ně někdy i trochu stydíme. Stydíme se ale asi málo, protože jinak by takových smutných památníků naší lhostejnosti nebylo kolem nás takové množství. Přitom jde často o díla vynikajících umělců. Nejhorší je oblast Sudet, kde se můžete setkat třeba i s bazénem uprostřed cenného hřbitova s klasicistními náhrobky z kararského mramoru, a to prosím jen pár set metrů od nedávno dokončené Stavby smíření – knihovny a synagogy. Tuto scenerii můžete spatřit v centru Liberce. Prohlédnete-li si obrázky v tomto kalendáři, objevíte takových pokladů, které čekají na svou rehabilitaci, celou řadu. Jen jestli se jí nakonec dočkají.... Ano, čas běží a my bychom neměli být lhostejní, a(le) raději bychom měli co nejdříve začít s jejich záchranou. Jsme-li skutečně kulturní zemí, jak rádi tvrdíme, je to přímo naše povinnost."

Doc. Jiří T. Kotalík:

"Šumná města jsou fenoménem a zavedenou jistotou. Kultivovaným a nápaditým způsobem nám přibližují naše architektonické dědictví, prohlubují naše poznání a akcentují význam moderní architektury v širším kontextu našeho životního prostředí. Často přitom objevují zapomenuté či zcela neznámé hodnoty objektů 19. a 20. století. Tato specifická skupina staveb tvoří fakticky nejpočetnější vrstvu našeho památkového fondu, a aniž si to vlastně uvědomujeme, dominantním způsobem formuje tvář našich měst. Zároveň však představuje i rizikový soubor, který je potenciálně ohrožen nezájmem, zanedbáváním údržby, ztrátou využití a postupným chátráním, vedoucím často až k zániku a milosrdné demolici.
Důvodem tohoto ohrožení je v první řadě neznalost a neinformovanost, protože v povědomí většiny obyvatel nejsou tyto objekty pro svoji relativní „mladost“ vůbec chápány jako památky. Právě proto si Občanské sdružení Šumná města vetklo do vínku záslužné úsilí přispívat k rehabilitaci a záchraně některých objektů, které byly v rámci seriálu prezentovány a jejichž stav je, mírně řečeno, alarmující. Výsledkem jeho úsilí je i pozoruhodný kalendář, který máte před sebou. Připomíná některé moderní stavby, které jsou důležitým mezníkem vývoje architektury, autentickým svědectvím doby svého vzniku i nedílnou součástí obrazu místa, v rámci kterého vznikly. Tyto stavby aktuálně potřebují náš zájem a naši péči."
Zdroj: Happy Materials
Vložil: Tisková zpráva, 28.03.07 10:25
Návštěvnost: 10397 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.