Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     

Český architektonický kubismus 1911-1914
podivuhodný směr, který se zrodil v Praze
zahájení výstavy: 21.12. v 17.30 hod.

kurátor: Zdeněk Lukeš
koncepce: Zdeněk Lukeš, Dan Merta
fotografie: Ester Havlová, Jan Malý
grafické práce: Robert Novák, Tomáš Brichcín
architekt výstavy: Pavel Fanta

Výstava o pražském architektonickém kubismu navazuje na projekty, které pro Galerii Jaroslava Fragnera připravil přední český historik a teoretik architektury Zdeněk Lukeš.
Výstavy Splátka dluhu - Praha a její německy hovořící architekti 1900 - 1938 , Emil Králíček - zapomenutý mistr secese a kubismu se setkaly s velkým zájmem odborné i laické veřejnosti. Publikace, které byly k výstavám vydány, získali ocenění v soutěži o nejkrásnější knihu roku a to z důvodu, že na fotografických částech se podíleli přední čeští fotografové Pavel Štecha, Karel Cudlín a především Ester Havlová. Grafické ztvárnění výstav a katalogů připravil významný český grafik Robert Novák. Tento okruh spolupracovníků se také podílel na výstavě o architektonickém kubismu.
Je třeba také podotknout že obě předcházející výstavy prezentovaly a budou dále prezentovat pražskou architekturu v zahraničí (např. Berlín, Chicago, Mnichov, Darmstadt, Regensburg, Rotterdam, Vídeň).

koncept výstavy o architektonickém kubismu
Dominantní postavení budou mít pražské stavby, ale výstava a katalog představí i několik staveb realizovaných v jiných městech, či lokalitách České Republiky.

Od roku 1909 se Praha stala druhým centrem evropského kubistického umění, hned po Paříži. Na ozvěny a podněty pařížských kubistů nereagovali pouze pražští sochaři a malíři, ale i architekti, návrháři designu a nábytku, scénografové, básníci i spisovatelé. Praha, která v té době byla důležitým duchovním a uměleckým centrem Evropy, přetavila tyto podněty v ojedinělý architektonický styl, který je ojedinělý, a který vznikal v období evropské expresionistické architektonické moderny.

Český architektonický kubismus je dnes v centru zájmu odborníků, ale i laiků na celém světě. Jedná se o bizarní kapitolu ve vývoji moderní architektury XX. století, označovanou sice za slepou cestu, ale přesto stále velmi inspirativní. Základní postulát vytvořil v roce 1911 významný český architekt Pavel Janák (1882-1956), který reagoval kriticky na tehdejší racionální tvorbu ve stylu moderny Jana Kotěry a jeho okruhu. Kubismus se v architektuře sice neprosadil, ale několik staveb bylo realizováno.
Výstava se soustředí na nejvýznamnější období let 1911-14 a představí prominentní osobnosti kubismu a jejich práce: Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola a Emila Králíčka. Na 33 panelech seznámí návštěvníky také s kubistickým designem, nerealizovanými projekty i dalším vývojem po roce 1918. Autorkou černobílých fotografií je renomovaná fotografka Ester Havlová.
K výstavě bude vydána publikace v českém a anglickém jazyce.
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil: Tisková zpráva, 15.12.06 19:20
Návštěvnost: 12995 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Zdvořilý dotaz Václav Mošna 08.01.07 15:14
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Květen 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.