Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
JINDŘICH KUMPOŠT 1891–1968
Monografie a výstava
GALERIE ARCHITEKTURY, Starobrněnská 16 / 18, Brno
20.12.2006 - 30.1.2007; 19.12.  v 18 hod. vernisáž výstavy
Spolek Obecní dům Brno od r. 1998, tedy posledních 9 let, pracuje na vlastním vzdělávacím a publikačním projektu, jehož cílem je  zdokumentovat a odborné i laické veřejnosti zpřístupnit meziválečnou moderní architekturu v Brně a na Moravě. Třebaže Brno je jako evropsky významné centrum avantgardní architektury v zahraničí známé, v samotné České republice prakticky neexistuje literatura, která by se fenoménem brněnské avantgardy zabývala. Cílem projektu spolku Obecní dům Brno je  změnit tento stav a každý rok  připravit jednu výstavu a vydat k ní vázanou publikaci, zprostředkující vždy dílo jednoho významného architekta či tvůrčí skupiny meziválečného Brna a Moravy. Od roku 1998 tak byly realizovány výstavy a vydány publikace:
Otto Eisler (1998)
Jan Víšek (1999)
Brněnští židovští architekti ( 2000)
První absolventi české školy architektury v Brně (2001)
Václav Dvořák, Vilém a Alois Kuba, Brněnští stavitelé 30. let (2002)
Lubomír a Čestmír Šlapetové (2003)
Josef Polášek (2004)
Ernst Wiesner (2005)
Tyto publikace jsou velmi dobře hodnoceny recenzemi v řadě českých novin a časopisů, některé i recenzemi zahraničními (Otto Eisler, Brněnští židovští architekti - Švýcarsko, Slovinsko, Josef Polášek - Německo). Dosavadní průběh publikačního a výstavního projektu odpovídá záměru jeho organizátora, spolku Obecní dům Brno, neboť výstavy v brněnské Galerii architektury jsou hojně navštěvovány a probouzejí a zvyšují zájem veřejnosti o architekturu, publikace jsou potom příznivě hodnoceny  odborníky a dokumentují a zpřístupňují dosud nepoznané a nepopsané oblasti naší kultury 20. století.

V roce 2006 bude realizována výstava a k ní doprovodná publikace Jindřich Kumpošt 1891 - 1968.  Jindřich Kumpošt je klíčovou osobností pro brněnskou moderní architekturu meziválečného období. Po návratu ze  studia  na vídeňské Akademii výtvarných umění se r. 1920 stává hlavním architektem města a z této funkce iniciuje moderní a  progresivní orientaci brněnské stavební kultury a urbanismu. Pod jeho záštitou a na jeho pozvání přicházejí na brněnské úřady další mladí moderní architekti (J. Grunt, J. Víšek, J. Polášek atd.) , r. 1923 přichází na brněnský magistrát na jeho pozvání i Bohuslav Fuchs. Ve 20. a 30. letech realizuje Kumpošt v Brně řadu moderních staveb, které vytvořily jeho dnešní obraz , např. obě budovy polikliniky na Nerudově ulici, půlkruhový soubor nájemních domů na  Vaňkově náměstí, kavárnu Savoy a Opera, řádkové obytné domy v Táboře, vojenská letecká kasárna ve Slatině a velkou  řadu rodinných a nájemních domů. Od 30. let sílí jako zájem o územní plánování, kterému se od r. 1945 cele věnuje ve vedoucích funkcích plánovacích oddělení KNV. V letech 1945 - 1949 přednášel regionální plánování na Vysoké škole technické v Brně, od r. 1935 byl členem čs. skupiny CIAM. Jindřich Kumpošt jako jeden z nejvýznamnějších  iniciátorů a representantů brněnské meziválečné moderny jakož i  moderního územního plánování u nás zaujímá i významné místo v historii  československé moderní architektury  20. století. Přesto (či právě proto) jeho dílo dosud nebylo celistvěji  zpracováno a publikováno. Monografie a výstava Jindřicha Kumpošta tedy zaplní další bílé místo v historiografii naší české moderní architektury a urbanismu.
Výstava i výstavní katalog  jsou připravovány ve spolupráci s Muzeem města Brna.
Zdroj: Petr Pelčák
Vložil: Tisková zpráva, 13.12.06 01:25
Návštěvnost: 11001 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.