Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Michal Škoda: RESONANCE ANEB PROSTOR JAKO TÉMA

Jihočeský sochař, malíř, fotograf a kurátor Michal Škoda (*1962) patří k nejpozoruhodnějším a nejosobitějším umělcům střední generace. Škodovým tématem je prostor a vztahy v něm. Jeho objekty, stojící na pomezí architektury a sochař-ství vybočují ze známých klasifikačních škatulek.
Michal Škoda získal v roce 1997 1. cenu mezinárodní poroty v Pasově v soutěži Junge Kunst, v  letech 1993 - 1996 se zúčastnil sympozií v Německu, USA a Japonsku. Mimo účasti na společných výstavách doma i v zahraničí se prezentoval samostatně již dvěma desítkami výstav. Svými pracemi je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Muzea v Olomouci, a v zahraničních veřejných i soukromých uměleckých sbírkách.

Počátky umělecké tvorby Michala Škody jsou spojeny s keramikou, záhy však přešel k postupům víceméně sochařským a dával vzniknout objektům minimalizovaných forem z překližky a mdf desek, které vzbudily pozornost na výstavách ve druhé polovině 90. let. Pracoval se základními geometrickými formami, jejich průniky a obměnami, nabízejícími skoro nekonečnou řadu variant. Postupně pak tvary svých objektů minimalizoval až na krychli, kvádr a jejich segmenty a povrch sjednotil v bílou plochu. Od počátku provázely utváření Škodových prostorových představ kresby a od nich vede cesta i k jeho současným nástěnným objektům: od trojrozměrného objektu se posunul k práci jakoby v ploše - jeho poloprostorové "boxy" jsou prezentovány jako tradiční obrazy na zdi, přesto unikají do prostoru a existují "v intervalu mezi prostorem a plochou". Škoda nazývá své artefakty objekty a vědomě je ponechává bez názvu. Ať již hledá pro své vyjádření jakoukoliv formu, ač jeho dílo mezitím prochází různými  proměnami, jeho přístupu zůstává vždy cosi bytostně vlastního: architektonické východisko a zaujatost prostorem: samotný prostor se mu stává tématem.

Vernisáž 4. května 2006

"Neziskové sdružení Centrum nové architektury od svého vzniku loňského jara se pokouší přispívat k tomu, aby architektura byla vnímána jako průsečík - a současně svorník - mnoha uměleckých i technických oborů a profesí, aby o ní probíhala a kultivovala se kritická debata - a aby se vedla právě zde, u nás, v Ostravě. Naše minulá akce presentovala ostravské veřejnosti několik posledních ročníků mezinárodní soutěže Archi-prix - nabízela pohled na to, jak se s výzvami architektury potýkají ti, kteří na její scénu teprve vstupují, tedy studenti a mladí začínající architekti.
Dnes se do tohoto tématu pouštíme úplně z jiného úhlu, naším dnešním hostem je výtvarník, sochař, malíř, fotograf a v současné době kurátor Domu umění v Českých Budějovicích: Michal Škoda. Autorovo hledání nejpřesnějšího vyjádření procházelo různými proměnami, jeho přístupu zůstává vždy cosi bytostně vlastního: tím je architektonické východisko a zaujatost prostorem: samotný prostor se mu stává tématem", uvedl v úvodu sekretář CNA David Floryk.

Prostor a jeho utváření je tématem, které je architektům navýsost blízké, proto člověkem nejpovolanějším k tomu, aby hosty vernisáže uvedl do světa tohoto uvažování, je zajisté architekt: V našem případě jím byl Ing. arch. Radim Václavík, předseda CNA. V několika větách vyjádřil svou radost z toho, že CNA má mož-nost představit v Ostravě právě Michala Škodu, jehož díla se zdají dotýkat se a zachycovat samotnou esenci architektury - čistý prostor. Mluvil pak o tom, jak jej osobně oslovují Škodovy kresby a objekty. "Umění vnímat prostor a nalézat vztahy v něm - to je řeč architektury; chvění, resonance prostorem, hledání melo-die mezi tóny. To co je společné dobré architektuře bez ohledu na dobu vzniku ... Pěkná kresba nerovná se "dobrý dům", naopak dobrý dům rovná se dobrá kresba … Je to něco, co denně hledám ve své práci. Děkuji všem, kteří to hledají se mnou", uvedl Václavík.
"Tvorba Michala Škody pro nás znamená konkrétní spojení mezi architekturou, sochařstvím, grafikou. Vy-tváří prostor a vztah geometrických forem. Jsem rád, že také minimalismus v umění zavítal na Severní Moravu," doplňuje architekt Kamil Mrva, člen rady CNA.
Zdroj: David Floryk
Vložil: Tisková zpráva, 10.05.06 17:50
Návštěvnost: 12610 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.