Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Výstava na brněnském Špilberku vzdává hold Ernstu Wiesnerovi

BRNO - Dílo významného brněnského architekta 20. století Ernsta Wiesnera přibližuje dnes zahájená výstava Muzea města Brna. Expozice v západním křídle hradu Špilberk je vůbec první samostatnou výstavou Wiesnerovy tvorby. Do architektonické podoby města výrazně zasáhl především ve 20. letech minulého století. Výstava potrvá do 13. listopadu.
Wiesner je například autorem památkově chráněné budovy brněnského krematoria nebo současných sídel krajského státního zastupitelství a Českého rozhlasu Brno v centru města. Kromě komerčních sídel se zabýval i návrhy vil, bytových domů nebo továrních areálů. Řada nemovitostí z Wiesnerova ateliéru vyrostla také na severu Moravy, v Polsku a na Slovensku, řekla dnes novinářům kurátorka Lenka Kudělková.
Architektovu tvorbu muzeum prezentuje na desítkách velkoformátových fotografií staveb, jejich interiérů a nábytku. Snímky zachycují Wiesnerovu počáteční slabost pro klasicistní architektonické prvky a jeho pozdější příklon ke strohosti a účelnosti staveb, na které navázal takzvaný funkcionalismus.
Ernst Wiesner (1890 až 1971) se narodil v židovské rodině ve slovenských Malackách. Začátkem 20. století se se svými rodiči přestěhoval zpět do Brna. Vystudoval vídeňskou výtvarnou akademii, od roku 1918 začal v Brně působit jako uznávaný architekt. Po autorsky plodných 20. letech začala Wiesnerova tvorba postupně stagnovat, v roce 1939 emigroval před nacisty do Británie. Do Brna se vrátil koncem 40. let, s nástupem komunistické moci natrvalo přesídlil do Liverpoolu.

> více na www.spilberk.cz
Autor: ČTK, 14.09.05 14:25
Návštěvnost: 8335 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.