Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Výstava Maryly Sobek protíná módu s Dogonskou architekturou

Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, a SPOK - spolek pro ostravskou kulturu představí výstavní projekt Taller: Objekt - Oděv kanadské architektky a oděvní návrhářky Maryly Sobek.

Ostrava - Ve čtvrtek 23. srpna 2012 byla slavnostně zahájena výstava Taller: Objekt - Oděv / když se oděv setká s architekturou / Maryla Sobek / Montreal v Kabinetu architektury Domu umění v Jurečkově ulici 9, který spravuje Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Expozice představí výstavní projekt architektky Maryly Sobek pohybující se v meziprostoru dvou uměleckých oborů - architektury a módy. Výstavu uvede Jiří Jůza, ředitel GVUO, a zahájí ji autorka osobně. Expozice bude k vidění do 21. října 2012.

Výstavní projekt představí moderní návrhářské trendy, které nelpí na tradičních metodách. Navržené oděvy - objekty Maryly  Sobek neobkreslují tvar jedince, ale spíše vytvářejí obaly, kterými je tělo omotáváno. Polyformní charakter objektů umožňuje jejich nošení na mnoho způsobů, a to nejen v závislosti na společenské příležitosti, ale dle fantazie a tvůrčí invence majitele. Každý takovýto oděv - objekt je příležitostí k bezprostřední spoluúčasti na jeho každodenním přetváření a jeho novém, třeba i objevném formování.

   
"Maryla Sobek zúročuje mnohaletou praxi architektky a návrhářky a pokouší se propojit dvě oblasti své působnosti: architekturu a oděv. Na základě parametrů prostoru, funkce a struktury vytváří model, který jí umožňuje provést srovnávací analýzu obou druhů tvůrčí činnosti a vytyčit oblasti jejich prolínání," vysvětluje Serge Allaire, kurátor výstavy.
           
Sobek vytvořila tento projekt, aby podložila vědecké postupy uplatněné v její doktorské práci. Jak sama uvádí, cílem bylo vypracovat nový teoretický a praktický přístup k módě, který by zohledňoval vzájemné souvislosti mezi oděvem a architekturou. Inspiračním zdrojem se jí v tomto ohledu jednoznačně stala dogonská architektura.

"Během přednášek z dějin architektury se dogonská architektura vždy uváděla jako nejdokonalejší příklad regionální architektury," dodává Sobek a pokračuje: "Svým způsobem jsem chtěla chránit architektonické dědictví ohrožené novým kontextem západních vlivů a turistiky."

Výstava má však výrazně interdisciplinární charakter. Kromě módy a architektury odkazuje mimo jiné také k tanci, videoartu a fotografii. Expozice, která se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Ostrava, je k vidění v ostravském Domě umění úterý až neděle od 10.00 do 18.00 hodin. Vstupné činí 20 korun plné a 10 korun zlevněné.

> www.kabinetarchitektury.cz/taller/Maryla Sobek vystudovala architekturu a módu. před rokem 1996, kdy se stala profesorkou na škole designu na Quebecké univerzitě v Montréalu, pracovala jako stylistka v módních domech Balenciaga a Lanvin v Paříži. Předmětem její doktorské práce bylo hledání strukturálních a estetických paralel mezi oděvem a architektonickým objektem. Její studie o západní módě a architektuře z let 1950-2000 potvrzují, že v navrhování oděvu a architektury je mnoho paralel jak z hlediska struktury, tak formy. V roce 2009 uskutečnila terénní výzkum v Mali v oblasti obydlené Dogony. Výzkum jí umožnil nalézt nové přístupy v oblasti navrhování módy a inspirovat se jinou než západní architektonickou estetikou. Výstava Taller: Objekt - oděv je výsledkem těchto výzkumů.

Serge Allaire získal titul magistra umění na Quebecké univerzitě v Montrealu (UQAM), kde přednáší dějiny umění a dějiny fotografie se zaměřením na dějiny módní fotografie.
Jako nezávislý kurátor a badatel přispívá do publikací, výstavních katalogů a uměleckých časopisů jako například Vie des arts, CV photo a Études françaises.
Zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě
Vložil: Tisková zpráva, 04.09.12 09:00
Návštěvnost: 2858 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.