Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Post-Oil City / Historie budoucnosti města
1. 6. – 29. 7. 2012 | Kabinet architektury / Dům umění | vernisáž 31. 5. 2012 v 17 hodin
Výstavu zahájí: Ernst Gruber / ARCH+
Vernisáže se účastní: Angelika Eder (ředitelka kulturního programu) / Goethe-Institut, Thilo Fuchs (návrh a provedení výstavy), Simona Kopřivová / Goethe-InstitutV době, kdy více než polovina světového obyvatelstva žije ve městech, musí návrhy řešení, jak se vypořádat s následky změny klimatu a předvídatelným koncem fosilních paliv, začít právě u městských problémů. Výstava "Post-Oil City - Historie budoucnosti města" představuje spolu s doprovodným katalogem inovativní projekty v Asii, Africe a Americe, které se věnují aktuálním otázkám: jak se změní město po přechodu z fosilních paliv na obnovitelné energie? Jaké účinky mají obnovitelné energie na městský systém, na politiku udržitelnosti a mobility?
"Post-Oil City"přitom pojednává o budoucnosti i minulosti. Podtitulek výstavy "Historie budoucnosti města" toto spojení naznačuje: každé plánování do budoucna navazuje na minulé vize. Abychom to osvětlili, postavili jsme proti sobě 11 aktuálních a 9 referenčních projektů, které představují současné a minulé plánování v oblasti udržitelnosti, městského provozu a městských systémů. Je zřejmé, že dnešní vize a vývojové studie stavějí na městských utopiích moderny. Mnohé z návrhů řešení městských problémů v oblasti dopravy nebo odpadu z poloviny 20. století jsou dnes opět zvažovány, dál promýšleny a převáděny do praxe. Změna klimatu, konečnost zdrojů fosilních energií a finanční a systémová krize mění nové městské plánování v pokusné laboratoře, v nichž se odrážejí nejen ekologické, ale i společenské změny. Vedle rozsáhlých stavebních plánů jako Masdar (Abú Dhabí), Xeritown (Dubaj) nebo projekt NEST v Etiopii jsou představovány i plány měnící stávající struktury, např. veřejná koncepce místní dopravy v centru Curitibasu, renaturalizace newyorské High Line nebo síťový projekt pro elektroauta s výměnnými bateriemi "Better Place", který se v současné době zavádí v Izraeli. Přední kancelář v oblasti výzkumu urbanistiky Raoul Bunschoten a CHORA vyvíjí pro čínská a tajwanská města v Tajwanské úžině projekt přesahující hranice, který se zaměřuje na oblast výstavby města a zásobování energií. A v neposlední řadě vidíme, jak lze v Indii převádět ústně předávané tradiční řemeslné know-how do současného, regionálně zakořeněného architektonického jazyka a tak zajistit budoucí plánování přinášející užitek.
Projekty provází řada animací a filmů, jež vyzdvihují některé aspekty plánování a vysvětlují je do hloubky.
Přestože se projekty představované na výstavě co do metod a dosahu liší, mají něco důležitého společné: znázorňují příkladné propojení fikcí, inovací a flexibility myšlení, které nezbytně potřebujeme, abychom mohli svá města a planetu utvářet pro udržitelnou budoucnost.
Výstava Post-Oil City / Historie budoucnosti města, kterou připravil Institut pro zahraniční vztahy (ifa) ve spolupráci s časopisem pro architekturu a městskou výstavbu ARCH+, je v Ostravě prezentovaná Galerii výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace moravskoslezského kraje spolu se SPOK - Spolkem pro ostravskou kulturu, za podpory Goethe-Institutu.Kurátoři: Nikolaus Kuhnert a Anh-Linh Ngo / ARCH+
Kurátoři v Ostravě: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec / SPOK
Odpovědná za projekt: Elke aus dem Moore / ifa
Redakční a kurátorský tým ARCH+: Christian Berkes, Anna Birkefeld, Steve Danesch, Cornelia Escher, Polina Goldberg, Ernst Gruber, Christina Lenart, Elizaveta Mosina, Nicole Opel und Dorit Schneider
Výstavní tým Galerie ifa, Stuttgart: Iris Lenz, Stefanie Alber, Valérie Hammerbacher
Plánování a organizace: Carola Bodenmüller / ifa; Anh-Linh Ngo, Nicole Opel / ARCH+
Návrh a provedení výstavy: Thilo Fuchs - TATIN Scoping Complexity
Koncepce anglického katalogu: Mike Meiré (Art Director), Tim Giesen a Tobias Tschense (design)
Koncepce českého katalogu: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec / SPOK
Překlad z němčiny: Radovan Charvát


Medailonky autorů:

Ernst Gruber studoval architekturu v Canterbury, Výmaru a Vídni. V letech 2008 až 2010 byl redaktorem časopisu o architektuře a městské výstavbě ARCH+ (Urban Age Sao Paulo, IBA Hamburg, Post-Oil City). Společně s architekty Christinou Lenart a Michaelem Kleinem je nositelem maďarské ceny Europan 10. Od roku 2010 je aktivním členem představenstva Iniciativy pro kolektivní výstavbu a bydlení ve Vídni, na toto téma také publikuje. Žije a pracuje ve Vídni.

Nikolaus Kuhnert (*1939) je architekt a vydavatel a vedoucí redaktor časopisu ARCH+. Studoval architekturu a malířství v Berlíně a pracoval mimo jiné u Hanse Scharouna. V roce 1978 promoval na téma "Sociální prvky architektury: typ a pojem typu v kontextu racionální architektury". V letech 1972-1983 byl asistentem na katedře teorie plánování na Porýnsko-westfálské technické vysoké škole RWTH v Cáchách. Od roku 1975 je redaktorem a od roku 1983 (spolu se Sabinou Kraftovou a Günther Uhligem) vydavatelem časopisu ARCH+. Od roku 1989 vede redakční skupinu ARCH+ v Berlíně. Vedle redakční činnosti připravoval koncepci a organizoval různá sympozia, m.j. s Otlem Eicherem sympozium Berlinmodell Industriekultur (Berlínský model průmyslové kultury, 1988). Byl členem kuratoria iniciativního projektu Shrinking Cities (2002-2006) Kulturní spolkové nadace k prozkoumání fenoménu změnšujících se měst, a až do roku 2010 v poradním sboru Goethe-Institutu. Roku 2010 byl spolu s Anh-Linh Ngo kurátorem výstavy Post-Oil City (galerie ifa ve Stuttgartu a Berlíně), kterou po úspěšných zastávkách ve Stuttgartu, Berlíně, Vídni, Alsdorfu a Curychu převzal do svého mezinárodního výstavního programu Ústav pro mezinárodní vztahy a od podzimu 2011 ji zatím v průběhu dalších pěti let představí po celém světě. Za svou činnost vydavatele a šéfredaktora časopisu ARCH+ byl Nikolaus Kuhnert vyznamenán roku 1996 architektonickou cenou Ericha Schellinga pro oblast teorie architektury.

Anh-Linh Ngo (*1974) studoval architekturu na Porýnsko-westfálské technické vysoké škole RWTH v Cáchách a jako stipendista DAAD na univerzitě v anglickém Newcastle. Do roku 2003 byl na RWTH v Cáchách činný jako vědecký asistent pro oblast výuky a výzkumu architektonických teorií. Od roku 2001 je redaktorem časopisu ARCH+ a od roku 2003 vede spolu s Nikolausem Kuhnertem berlínskou redakci. V letech 2003-2005 se v rámci projektu Shrinking Cities staral o realizaci a publikaci mezinárodní soutěže Shrinking Cities - Re-inventing Urbanism. V letech 2004/5 se zúčastnil jako kritik panevropské architektonické výstavy Wonderland (Země divů). V letech 2006-2007 byl jedním s kurátorů projektu výstavy a doprovodných akcí s názvem The Making of Your Magazines, jehož se ARCH+ zúčastnil v rámci časopiseckého projektu Documenta 12. Od roku 2009 se Anh-Linh Ngo účastní řady přednášek a seminářů Raumproduktion der Berliner Republik (Prostorová produkce v Berlíně, pořádaných Akademií c/o. V letech 2009-2010 byl jedním z kurátorů výstavy Post-Oil City ve spolupráci s Ústavem zahraničních vztahů (ifa). V roce 2010 inicioval řadu akcí a publikací ARCH+ features k podpoře mladých architektů a teoretiků. Od roku 2010 je členem poradního sboru Ústavu pro zahraniční vztahy.
Autor: Tisková zpráva, 30.05.12 18:55
Návštěvnost: 3601 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.